Reklama

Amerykański raport: Polacy mało zaniepokojeni zmianami klimatycznymi

Na miesiąc przed klimatyczną konferencją w Paryżu amerykański instytut opublikował raport, z którego wynika, że opinia publiczna na całym świecie poważnie podchodzi do problemu ocieplenia klimatu. Polacy należą do nacji najmniej przejętych tym problemem.

Opublikowany w czwartek obszerny sondaż, przeprowadzony w aż 40 krajach świata, pokazuje "globalny konsensus" co do opinii, że zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie - piszą analitycy Pew Research Center. Ponad połowa respondentów we wszystkich badanych krajach powiedziała, że zmiany klimatyczne to "poważny problem", a aż 54 proc. wszystkich respondentów oceniło, że jest on "bardzo poważny".

Ponadto aż 78 proc. osób poparło pomysł, by ich kraj ograniczył emisję gazów cieplarnianych w ramach nowego międzynarodowego porozumienia, które będzie negocjowane pod egidą ONZ na konferencji klimatycznej w Paryżu (tzw. COP21) między 30 listopada a 11 grudnia.

Reklama

Średnio 51 proc. respondentów w każdym badanym kraju uważa, że ludzie już odczuwają skutki zmiany klimatu, a kolejne 28 proc. - że będą cierpieć z ich powodu w najbliższych latach. Ponad połowa respondentów we wszystkich krajach (poza Wielką Brytanią) obawia się, że ten problem będzie ich dotyczył osobiście, za ich życia.

Niemniej jednak istnieją spore regionalne różnice w podejściu do tej kwestii. Największe obawy zgłasza się w Ameryce Łacińskiej i Afryce Subsaharyjskiej. Natomiast mieszkańcy Stanów Zjednoczonych i Chin, dwóch krajów odpowiedzialnych za największe emisje CO2, są stosunkowo mniej przejęci ociepleniem klimatu i jego konsekwencjami dla świata. 45 proc. Amerykanów i tylko 18 proc. Chińczyków uważa, że zmiany klimatu to "bardzo poważny problem" (średnia światowa to 54 proc). Ale nawet w tych krajach większość osób uważa, że konferencja w Paryżu powinna przyjąć nowe porozumienie z wytycznymi dla państw, by walczyły z globalnym ociepleniem.

Polacy się nie boją. Powinni?

W Polsce 51 proc. respondentów stwierdziło, że w pewien sposób niepokoi się zmianami klimatu, ale tylko 15 proc., że niepokoi się nimi "bardzo". Obok Chińczyków i Izraelczyków to najmniejszy odsetek wśród obywateli badanych państw. Dla porównania - zdanie takie wyraziło aż 56 proc. Francuzów, 55 proc. Niemców i 53 proc. Hiszpanów.

Co ciekawe w Polsce znacznie ubyło w ostatnich pięciu latach osób, które uważają, że zmiany klimatyczne to bardzo poważny problem. W opisywanym badaniu zdanie takie wyraziło 19 proc. Polaków, podczas gdy w podobnym badaniu Pew w 2010 roku - aż 31 proc. polskich respondentów (czyli o 12 punktów procentowych więcej).

Tylko 15 proc. Polaków (tyle samo co Chińczyków i Izraelczyków) wyraziło też bardzo duże zaniepokojenie faktem, że odczują negatywne konsekwencje zmian klimatu jeszcze za swego życia. Dla porównania - zdanie takie wyraziło ponad 70 proc. mieszkańców Ugandy, Brazylii, Burkina Faso, Filipin i Ghany.

W wielu krajach społeczeństwa są silnie podzielone ws. zmian klimatu. Widać to szczególnie w USA, gdzie wyborcy Demokratów postrzegają ocieplenie klimatu jako znacznie poważniejszy problem niż wyborcy utożsamiający się z Republikanami. Ale także w innych rozwiniętych gospodarkach, takich jak Australia, Wielka Brytania czy Niemcy, lewica jest znacznie bardziej przejęta konsekwencjami zmian klimatu niż przedstawiciele prawicy.

Sondaż przeprowadzono między 25 marca a 27 maja 2015 roku na grupie ponad 45 tys. osób w 40 krajach.   

Z Waszyngtonu Inga Czerny

PAP
Dowiedz się więcej na temat: globalne ocieplenie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy