Reklama

Reklama

Amerykański dziennikarz Danny Fenster skazany na 11 lat więzienia w Birmie

37-letni Danny Fenster, redaktor naczelny internetowego magazynu Frontier Myanmar został oskarżony o terroryzm i działalność wywrotową. Sąd w Birmie skazał go na 11 lat więzienia - poinformowała w piątek agencja Reutera.

Amerykański dziennikarz, przetrzymywany od maja bieżącego roku w więzieniu Insein w Rangunie, usłyszał "wyrok wydany na podstawie przepisów dotyczących terroryzmu, imigracji i nielegalnych stowarzyszeń" - poinformował prawnik Fenstera Than Zaw Aung.

Postawione mu zarzuty karne, związane z rzekomym nawoływaniem do nieposłuszeństwa wobec armii, która 1 lutego siłą przejęła władzę w Birmie, oraz przynależnością do nielegalnej organizacji, groziły nawet dożywotnim więzieniem.

Dziennikarz próbował opuścić kraj

Na początku listopada Fenster został ponadto oskarżony o przestępstwa imigracyjne, mimo że wiza dziennikarza była ważna w chwili jego aresztowania w maju na lotnisku w Rangunie, gdy próbował opuścić kraj.

Reklama

Sprawa redaktora została pominięta podczas niedawnej amnestii dla setek osób zatrzymanych w związku z protestami przeciwko juncie, w tym dla pracowników mediów. Ponawiane naciski Stanów Zjednoczonych na uwolnienie amerykańskiego obywatela pozostały bezskuteczne.

Birmańska junta represjonuje miejscowych i zagranicznych dziennikarzy. Dokonuje przeszukań w redakcjach oraz odbiera licencje niezależnym gazetom i portalom informacyjnym. Wojskowi aresztowali już dziesiątki pracowników mediów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje