Reklama

Amerykańska Izba Reprezentantów wspiera inicjatywę Trójmorza

"Jestem bardzo dumna, że mogłam współpracować z Polską na rzecz powodzenia Inicjatywy Trójmorza; wspaniale widzieć w USA ponadpartyjne poparcie dla tego ważnej projektu" - napisała w czwartek (19 listopada) ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Jestem bardzo dumna, że mogłam współpracować z Polską na rzecz powodzenia Inicjatywy Trójmorza. Wspaniale widzieć w USA ponadpartyjne poparcie dla tego ważnej projektu. Stany Zjednoczone są silnym zwolennikiem 3SI i jej celów w regionie" - napisała w czwartek Mosbacher na Twitterze.

W środę (18 listopada) późnym wieczorem amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza "w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych" w regionie.

Wniesiona do parlamentu przed ponad rokiem rezolucja ma 42 inicjatorów. Głównym jest Marcy Kaptur, demokratka z Ohio od lat zaangażowana w sprawy Europy Środkowej i Wschodniej. Znaczenie rezolucji jest głównie symboliczne.

Reklama

Miliard dolarów dla Funduszu Trójmorza

Dokument - jak głosi jego treść - "wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy".

Amerykańscy kongresmeni odnotowują w rezolucji zobowiązanie rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza. Przypominają także o "narzuconych przez były Związek Radziecki Europie Środkowej i Wschodniej rządach komunistycznych, które pozostawiły region ze znacznym deficytem infrastruktury, zwłaszcza w zakresie szlaków transportowych i linii energetycznych na osi północ-południe".

Rosja dąży do osłabiania instytucji demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej

Jednocześnie w rezolucji zauważono, że niedostateczny rozwój infrastruktury "powoduje nadmierną zależność" krajów regionu od Rosji, a Kreml "dąży do osłabienia instytucji demokratycznych i wolności w Europie za pomocą środków hybrydowych", w tym wykorzystując dostawy energii.

W uchwalonej rezolucji kongresmeni opowiedzieli się za "budowaniem niepodzielonej, bezpiecznej, bogatej i wolnej Europy". Zachęcili też państwa Inicjatywy Trójmorza do podjęcia działań dotyczących wspólnych projektów w zakresie energetyki, infrastruktury i połączeń cyfrowych. Kongresmeni wezwali państwa Trójmorza do "poszerzenia wizji regionalnej współpracy infrastrukturalnej na państwa regionu niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym na Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich.

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy