Reklama

Ambasador w Berlinie Andrzej Przyłębski odejdzie z placówki

Szykuje się zmiana na stanowisku ambasadora RP w Niemczech. - Andrzej Przyłębski zakończy w przyszłym roku swoją misję dyplomatyczna w RFN. Najprawdopodobniej będzie jeszcze pełnił swoje obowiązki do końca stycznia - poinformowała rzecznik prasowa ambasady RP Magdalena Szuber-Zasacka.

Informację o planowanej zmianie na stanowisku szefa jednej z kluczowych polskich placówek zagranicznych poinformowało Deutsche Welle. Informację tę potwierdziła rzecznik prasowa ambasady RP Magdalena Szuber-Zasacka. Nie wiadomo jednak, kto zastąpi Andrzeja Przyłębskiego.

O odejściu Przyłębskiego pracownicy ambasady w Berlinie wiedzą już od pewnego czasu. 18 listopada 2021 r. w stolicy Niemiec odbędzie się uroczysty koncert w związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości Polski. Przyłębski zamierza wykorzystać tę okazję, by się oficjalnie pożegnać, o czym poinformowano w zaproszeniach na koncert.

Reklama

Konsternacja po słowach ambasadora

Zmiana w polskiej ambasadzie w Berlinie zbiegnie się z objęciem władzy przez nowy niemiecki rząd, który utworzyć mają socjaldemokratyczna SPD, Zieloni i liberalna FDP z kanclerzem Olafem Scholzem (SPD) na czele.  

Profesor Andrzej Przyłębski został powołany na ambasadora w Berlinie w lipcu 2016 roku. Jego publiczne wypowiedzi niejednokrotnie budziły konsternację, a nawet kontrowersje - jak na przykład ta z listopada 2018 roku, gdy podczas konferencji w niemieckim MSZ wyraził on opinię, że "ostatnie sto lat niemieckiej polityki wobec Polski było katastrofą" - "epoką, w której niemiecka arogancja ujawniła się w całej swej podłości, a niemieckie interesy stały zawsze na pierwszym planie". 

Zaledwie kilka miesięcy temu, przemawiając w parlamencie regionalnym niemieckiej Brandenburgii z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a Niemcami, dyplomata krytykował niemieckie media, które - w jego opinii - przedstawiają Polskę jako kraj niemal totalitarny, bezprawia i upadku demokracji.

Ambasada w budowie

Prywatnie ambasador jest mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Przed ich rezydencją w Berlinie organizowano w zeszłym roku protesty przeciwko wyrokowi TK w sprawie ustawy antyaborcyjnej.

Odchodząc za kilka tygodni ze stanowiska ambasadora, Andrzej Przyłębski nie doczeka końca projektu, którego realizację udało się rozpocząć za jego kadencji, a który był odkładany przez wiele lat. Chodzi o rozstrzygnięcie w zeszłym roku przetargu i rozpoczęcie budowy nowej polskiej ambasady w Berlinie przy reprezentacyjnej alei Unter den Linden. 

W piątek ambasador był poza Berlinem i - jak poinformowano DW - chciałby się jeszcze kilka dni wstrzymać z oficjalną wypowiedzią na temat swojego odejścia.

Anna Widzyk

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Przyłębski

Reklama

Reklama

Reklama