Reklama

Reklama

Alternatywa dla Niemiec pozywa Angelę Merkel

Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) pozwała niemiecką kanclerz przed Federalny Trybunał Konstytucyjny. Chodzi o jej politykę migracyjną.

Skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) pozwała kanclerz Angelę Merkel przed Federalny Trybunał Konstytucyjny. Klub poselski AfD wniósł pozew już 14 kwietnia - poinformował doradca prawny AfD Stephan Brandner. Dodał, że partii chodzi o ustalenie "panowania bezprawia". 

Swoją polityką migracyjną rząd w Berlinie naruszył prawo współdziałania Bundestagu - głosi pozew.

Kanclerz musiałaby ustąpić

AfD chce, by Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe zajął się decyzją Angeli Merkel z początku września 2015 o otwarciu granicy między Austrią a Niemcami.

Stephan Brandner jest przekonany, że "pozew ten może zmienić świat". - I zmieni świat, jeśli zakończy się dla nas sukcesem - dodał. 

Reklama

Merkel musiałaby wtedy "od razu ustąpić". Na razie nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do procesu.

"Panowanie bezprawia"

Drugi sekretarz klubu poselskiego AfD Juergen Braun powiedział, że nie ma "kanclerz dyktatora" i również Angela Merkel musi przestrzegać prawa. Istotne decyzje, które dotyczą całego społeczeństwa, powinny zapadać w parlamencie. 

W odniesieniu do polityki otwartych granic Braun mówił o "panowaniu samowoli i niesprawiedliwości", które naruszają konstytucję.

Również szef CSU Horst Seehofer nazwał decyzję Angeli Merkel "panowaniem bezprawia". - Realizujemy to, co Seehofer zapowiedział, ale nie wdrożył - skonstatował Brandner. Dodał, że od lat panuje stan wyjątkowy i chodzi o poważne naruszenie praw Bundestagu.

dpa/dom, Redakcja Polska Deutsche WelleReklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy