Reklama

Reklama

Aleksiej Nawalny jednym z faworytów do Pokojowej Nagrody Nobla

Dyrektor norweskiego Instytutu Badań nad Pokojem (PRIO) na swojej krótkiej liście faworytów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla umieścił rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego i jego Fundację Walki z Korupcją. Laureat zostanie ogłoszony w piątek w Oslo.

Według dyrektora PRIO Henrika Urdala Aleksiej Nawalny może zostać doceniony przez norweski Komitet Noblowski za założenie Fundacji Walki z Korupcją (FBK), która "jest ważnym nośnikiem wzorców dla innych krajów walczących o pokojową zmianę autorytarnych rządów". Jak podkreśla Urdal, organizacja Nawalnego prowadzi dochodzenia w sprawie podejrzanych o korupcję wysokiej rangi urzędników, a także jest platformą do organizowania wieców w całej Rosji.

Jak podkreśla norweski ekspert, innymi wartymi docenienia pokojowym Noblem organizacjami w Rosji jest zajmujące się ochroną praw człowieka Stowarzyszenie Memoriał, a także walczącą o prawa więźniów fundacja Ruś Siedząca i jej szefowa Olga Romanowa.

Reklama

W opinii Urdala innym potencjalnym laureatem Nagrody Nobla może zostać jedna z organizacji broniących dziennikarzy albo osoba lub redakcja walcząca o wolność słowa. Wśród faworytów wymienia się Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) oraz mającą siedzibę we Francji międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic (RsF). Wśród kandydatów są: rosyjska "Nowaja Gazieta", były redaktor naczelny krytycznej wobec władz Turcji gazety "Cumhuriyet" Can Dundar, a także skazani za ujawnienie zbrodni w Birmie dziennikarzy agencji Reutera Wa Lone i Kyaw Soe Oo.

Zobacz też: "Mój stan znacznie się poprawił"

Na "krótkiej liście" faworytów do tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Henrik Urdal umieścił również młodą działaczkę na rzecz przemian demokratycznych w Sudanie oraz walczącą o prawa kobiet w tym kraju Alla Salah. Alternatywnie pokojowy Nobel może trafić do działacza broniącego praw mniejszości ujgurskiej w Chinach Iilhama Tohti albo przywódcy rewolucji parasolek w Hongkongu Nathana Law Kwun-chunga.

Nominowano 317 osób

Inni wskazywani przez eksperta spełniający kryteria noblowskie aktywiści to walcząca o demokrację w Libii Hadżer Szarief (Hajer Sharief), laureatka Pokojowej Nagrody Studenckiej w 2017 roku oraz działająca w Somalii Ilwad Elman.

Do tegorocznego pokojowego Nobla nominowano 317 osób, w tym 107 organizacji. Osoby zgłaszające kandydatów, wśród których są członkowie parlamentów narodowych, ujawnili wcześniej, że do Nagrody Nobla zaproponowali m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa oraz szwedzką aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg.

Zobacz też: Nawalny otruty środkiem typu nowiczok

W tym roku Fundacja Noblowska podwyższyła o 1 mln koron (95 tys. euro) do 10 mln koron (950 tys. euro) wartość Nagrody Nobla w każdej z sześciu dziedzin.

Z powodu pandemii w tym roku ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo odbędzie się w auli tamtejszego uniwersytetu przy udziale jedynie 100 osób zamiast gali na tysiąc gości w miejskim ratuszu.

W ubiegłym roku laureatem Pokojowej Nagrody Nobla został premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Był on wymieniany jako jeden z faworytów przez dyrektora PRIO na jego krótkiej liście.

Daniel Zyśk (PAP)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne