Reklama

Reklama

Alarm i klęska żywiołowa w Nowym Jorku. Chodzi o małpią ospę

Małpia ospa to "katastrofalne zagrożenie" dla Nowego Jorku - poinformowała gubernator Kathy Hochul. Ze stanu Nowy Jork pochodzi jedna czwarta przypadków w Stanach Zjednoczonych - ostrzegła polityk, wydając zarządzenie, które pozwoli na skuteczniejszą walkę z chorobą. - Ogłaszam stan klęski żywiołowej, by wzmocnić nasze wysiłki - powiedziała.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosiła w piątek, że małpia ospa to dla miasta "katastrofalne zagrożenie". Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) Nowy Jork ma obecnie w USA najwięcej odnotowanych przypadków tej choroby. 

Klęska żywiołowa w Nowym Jorku

W związku z tym gubernator wydała zarządzenie wykonawcze i ogłosiła stan klęski żywiołowej związanej z epidemią.

- Ogłaszam stan klęski żywiołowej, aby wzmocnić nasze intensywne wysiłki w celu stawienia czoła tej epidemii - powiedziała gubernator Hochul.

- Ponad jeden na cztery przypadki małpiej ospy pochodzą ze stanu Nowy Jork - zaznaczyła. - Musimy wykorzystać każde narzędzie z naszego arsenału - powiedziała polityk. - Ja i mój zespół pracujemy 24 godziny na dobę, by zapewnić więcej szczepionek, rozszerzyć możliwość testowania i edukować społeczeństwo, jak zachować bezpieczeństwo - dodała gubernator.

Reklama

Dodała także, że wysiłki służb medycznych skoncentrowane są m.in. na ochronie grup najbardziej zagrożonych zakażeniem. 

Z danych CDC wynika, że w stanie Nowy Jork są 1383 potwierdzone przypadki małpiej ospy. W całych Stanach Zjednoczonych stwierdzono niemal 5000 zakażeń.

Wydane przez gubernator zarządzenie wykonawcze pozwoli szybciej reagować na epidemię i umożliwi pracownikom ochrony zdrowia zaszczepienie większej liczbę pacjentów. Lokalne departamenty zdrowia zaangażowane w walkę z małpią ospą będą miały także dostęp do dodatkowej refundacji z budżetu państwa, a "inne federalne i stanowe źródła finansowania zostaną zmaksymalizowane".

W czwartek Mary Bassett, komisarz do spraw zdrowia Nowego Jorku, uznała chorobę za "bezpośrednie zagrożenie" dla zdrowia publicznego w stanie.

Światowe zagrożenie zdrowia publicznego

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Zakażenie przenosi się głównie przez bliski fizyczny kontakt.

- Każdy Amerykanin powinien zwracać uwagę na małpią ospę, która nie jest covidem, ale jest zaraźliwa, bolesna i może być niebezpieczna - powiedział w czwartek sekretarz ds. zdrowia i opieki społecznej Xavier Becerra.

Dziwne objawy małpiej ospy. Tego wcześniej nie obserwowano

W piątek Hiszpania poinformowała o śmiertelnym przypadku choroby jako pierwszy kraj w Europie. Także w piątek o zgonie osoby zakażonej poinformowała Brazylia. Zgony odnotowywano także w Afryce. WHO podało, że takich potwierdzonych przypadków na tym kontynencie było do tej pory pięć.

Według agencji Reutera pierwsza śmierć chorego na małpią ospę poza Afryką nastąpiła w niecały tydzień po tym, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że szybko rozprzestrzeniająca się epidemia tej choroby jest globalnym stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym i wprowadziła najwyższy poziom alertu epidemicznego.

Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (Pan American Health Organization - PAHO) Brazylia, Stany Zjednoczone i Kanada są najbardziej dotknięte małpią ospą w obu Amerykach.

Polska: Izolacja osób chorych na małpią ospę

W czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia, który zakłada, że osoby zakażone i chore na małpią ospę, a także podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę, będą objęte obowiązkiem izolacji w warunkach domowych. 

Jak uzasadniono, ze względu na konieczność ochrony zdrowia publicznego w Rzeczpospolitej Polskiej przed szerzeniem się ospy małpiej - choroby dotychczas w kraju niewystępującej, projektowane rozporządzenie obejmuje obowiązkiem izolacji w warunkach domowych osoby chore na ospę małpią do czasu ustania ich zakaźności, osoby, u których stwierdzono zakażenie lub chore oraz podejrzane o zakażenie lub zachorowanie na ospę małpią, niewymagające hospitalizacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy