Reklama

Reklama

Al-Kaida grozi prezydentowi Francji. Wzywa do zabijania każdego, kto obraża Mahometa

Grupa dżihadystów Al-Kaida w Islamskim Maghrebie (AQIM) wezwała w poniedziałek (2 listopada) do zabijania każdego, kto obraża proroka Mahometa, i zagroziła zemstą prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi - podaje agencja AFP.

"Zabicie tego, kto obraża proroka, jest prawem każdego muzułmanina zdolnego do jego zastosowania" - napisała grupa AQIM w odpowiedzi na oświadczenia prezydenta Macrona dotyczące kontynuowania publikowania karykatur Mahometa we Francji, które prezydent wygłosił w czasie ceremonii hołdu narodowego dla nauczyciela Samuela Paty’ego, zamordowanego w czasie ataku terrorystycznego 16 października.

Macron zapewnił, że Francja w imię wolności słowa nie wyrzeknie się karykatur, co wywołało falę krytyki w krajach muzułmańskich i antyfrancuskie demonstracje.

Palili wizerunki prezydenta i francuskie flagi

W poniedziałek odbyła się ok. 50 tys. demonstracja antyfrancuska w Bangladeszu, podczas której niektórzy protestujący palili wizerunki prezydenta Macrona i francuskie flagi.

Reklama

"Bojkot jest obowiązkiem, ale nie wystarczy"- napisała AQIM, wzywając do zemsty i przedstawiając jako męczennika 18-letniego zradykalizowanego terrorystę czeczeńskiego pochodzenia, który odciął Paty'emu głowę w akcie zemsty za prezentowanie podczas zajęć szkolnych karykatur Mahometa.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Reklama

Reklama

Reklama