Reklama

Reklama

Afryka Zachodnia uwolniła się od eboli

Międzynarodowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosi w czwartek koniec epidemii gorączki krwotocznej wywoływanej wirusem Ebola w Liberii. To jednocześnie zwycięstwo całej Afryki Zachodniej nad najcięższą epidemią tego wirusa od momentu wykrycia go w 1976 roku.

W środę Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki Mun ostrzegał, że "w przyszłości możemy spodziewać się nowych wybuchów eboli". Dodał jednak, że ich siła i częstotliwość "z czasem powinny spadać".

Kraj wolny od epidemii

Kraj można ogłosić wolnym od epidemii po zakończeniu 6-tygodniowego okresu przejściowego od wyleczenia ostatniego w państwie zakażonego pacjenta.

W Liberii już dwukrotnie ogłaszano, że kraj jest wolny od wirusa - w maju i wrześniu 2015 roku, jednak w listopadzie zmarła na gorączkę krwotoczną kolejna ofiara - 15-letni chłopiec.

Sierra Leone i Gwinea zostały już ogłoszone wolnymi od epidemii odpowiednio 7 listopada i 29 grudnia.

Reklama

Ponad 28,6 tys. zachorowań

Epidemia wybuchła w grudniu 2013 roku w Gwinei, później rozprzestrzeniła się na sąsiednie Liberię i Sierra Leone - w tych trzech państwach odnotowano większość spośród ponad 11 tys. ofiar śmiertelnych. Choroba nawiedziła w sumie 10 krajów, w tym Hiszpanię i Stany Zjednoczone. Zarejestrowano ponad 28,6 tys. przypadków zachorowań.

Ebola szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową.

Reklama

Reklama

Reklama