Reklama

Afgańscy tłumacze pracujący dla NATO wezwani przed sąd talibów

Holenderski portal NOS poinformował w piątek, że kilku tłumaczy, którzy pracowali dla Holandii otrzymało wezwania do sądu talibów. Chodzi o ludzi, których nie udało się ewakuować do Europy i pozostali w Afganistanie.

"Obawiamy się o bezpieczeństwo naszych rodzin" - mówią tłumacze, którzy ukrywają się od czasu przejęcia władzy przez talibów. Większość z nich udało się ewakuować do Holandii.

Z informacji, jaką holenderski rząd przekazał parlamentarzystom w ubiegłym tygodni wynika, że w Afganistanie zostało prawdopodobnie dwudziestu dwóch tłumaczy wraz z rodzinami.

Na adresy zamieszkania niektórych współpracujących z holenderską armią tłumaczy przyszły ostatnio wezwania do sądu. Portal NOS otrzymał kopię jednego z nich.

Afganistan. Klienci banków wpadli w panikę; branża finansowa jest w "uścisku kryzysu"

Kontrolowany przez talibów sąd wzywa jednego z tłumaczy do stawienia się przed sędzią w związku z "hańbiącą pracę dla brudnych pieniędzy cudzoziemców".

W wezwaniu znajduje się groźba surowej kary za niestawienie się przed wymiarem sprawiedliwości dla rodziny wezwanego, ponieważ "ona również ponosi odpowiedzialność za twoje czyny" i "zostaną surowo ukarani jako lekcja dla innych zdrajców".

Wkrótce po przejęciu kontroli nad stolicą talibowie zapewniali, że obywatele Afganistanu, którzy współpracowali z siłami międzynarodowymi, otrzymają powszechną amnestię.

Reklama

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Afganistan | talibowie | Holandia | Unia Europesjka

Reklama

Reklama

Reklama