Reklama

Reklama

Afganistan: Zamach w Kabulu. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

Dwie eksplozje w szpitalu wojskowym Daud Chana w centrum Kabulu spowodowały śmierć 25 osób. Co najmniej 50 osób zostało rannych. Wszyscy napastnicy zostali zabici. Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania tego ataku.

Do 25 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch eksplozji w szpitalu wojskowym Daud Chana w centrum Kabulu - podały we wtorek tamtejsze władze. Co najmniej 50 osób zostało rannych. Wszyscy napastnicy zostali zabici.

Lokalni urzędnicy poinformowali, że eksplozje miały miejsce przy wejściu do szpitala, w którym znajduje się 400 łóżek. Z ich relacji wynika, że napastnicy próbowali wedrzeć się w głąb budynku, ale zostali powstrzymani przez żołnierzy talibskich.

Rzecznik talibów: Walka trwała ok. 15 minut

Rzecznik talibów Zabihullaha Mudżahid powiedział, że walka trwała ok. 15 minut i w tym czasie wszyscy napastnicy zostali zabici przez talibskie siły specjalne, zrzucone z helikopterów. Mudżahid dodał, że ofiary śmiertelne były także po stronie talibów, a wśród zabitych jest Mawlawi Hamdullah Muchlis, szef korpusu wojskowego w Kabulu i jeden z pierwszych wyższych rangą dowódców talibskich, którzy weszli do opuszczonego pałacu prezydenckiego po upadku miasta.

Reklama

Według agencji Reuters świadkowie twierdzą, że co najmniej dwa helikoptery przeleciały nad szpitalem w trakcie ataku. To oznaczałoby, że talibowie zaczęli używać sprzętu wojskowego, przechwyconego od Amerykanów po upadku prozachodniego rządu w Kabulu w połowie sierpnia.

Państwo Islamskie (IS) przyznało się do zorganizowania tego ataku. IS poinformowało o tym za pośrednictwem swojego organu propagandowego - agencji Amak.

Wtorkowe ataki są kolejnymi w serii zamachów, które wstrząsnęły Afganistanem po przejęciu w sierpniu władzy przez talibów. Podważają one ich twierdzenia o przywróceniu stabilności i bezpieczeństwa w kraju po latach walk toczonych z siłami międzynarodowymi i wspieranym przez USA rządem.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje