Reklama

Reklama

Afganistan: Zakaz przymusowych małżeństw. Talibowie wprowadzają nowe prawo

"Kobiety i mężczyźni powinni być równi. Nikt nie może skłaniać kobiety do małżeństwa przez wymuszenie lub nacisk" - głosi rozporządzenie talibów. Rząd w Afganistanie zadecydował też, że wdowa będzie mogła ponownie wyjść za mąż i będzie miała prawo do wybrania nowego małżonka samodzielnie.

Talibowie sprawujący rządy w Afganistanie od sierpnia tego roku ogłosili wprowadzenie zakazu zmuszania kobiet do małżeństw, deklarując jednocześnie poparcie dla praw kobiet.

"Oboje (kobiety i mężczyźni) powinni być równi. Nikt nie może skłaniać kobiety do małżeństwa przez wymuszenie lub nacisk" - głosi rozporządzenie.

ZOBACZ: Zdjęcia, które przejdą do historii

Decyzja ogłoszona przez najwyższego przywódcę talibów Hibatullaha Achundzadę została podjęta w czasie, gdy ubóstwo w Afganistanie gwałtownie rośnie. Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy jest wstrzymanie przez zagraniczne rządy funduszy, które przez lata wspomagały afgańską gospodarkę. Ocenia się, że próby złagodzenia polityki wobec kobiet są związane ze świadomością rządu talibskiego, że pogwałcenie ich praw powoduje nakładanie sankcji i wycofywanie funduszy przez Zachód.

Reklama

Córki wydawane za mąż za pieniądze

Przymusowe małżeństwa stają się coraz bardziej powszechne w Afganistanie, ponieważ córki są wydawane za mąż za pieniądze, które można wykorzystać na spłatę długów i wyżywienie rodzin. Często są to małżeństwa niepełnoletnich dziewcząt, a nawet dzieci. Nowe talibskie zarządzenie nie reguluje dozwolonego wieku zawarcia małżeństwa. Wcześniej oficjalnie można było wziąć ślub po ukończeniu szesnastego roku życia.

Talibowie oświadczają teraz, że są przeciwni praktyce wymiany kobiet w zamian za pieniądze czy w celu zażegnania sporu między zwaśnionymi mężczyznami. Rząd w Afganistanie zadecydował, że wdowa będzie mogła ponownie wyjść za mąż, gdy upłynie siedemnaście tygodni od śmierci męża i będzie miała prawo do wybrania nowego małżonka samodzielnie. Tradycyjnie kobieta po śmierci męża musiała wyjść za mąż za jednego z jego braci lub krewnych.

Prawa kobiet w Afganistanie

Talibscy przywódcy przekazali także, że nakazano sądom afgańskim sprawiedliwe traktowanie kobiet, zwłaszcza wdów ubiegających się o spadek. Talibowie twierdzą również, że zwrócili się do ministrów rządu o rozpowszechnianie świadomości praw kobiet w społeczeństwie.

ZOBACZ: Czy to koniec sudańskiej rewolucji?

W Afganistanie wciąż tysiące dziewcząt nie może chodzić do szkoły, a część kobiet nie może wrócić do pracy z powodu nakazów, jakie wprowadzili Talibowie tuż po przejęciu władzy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje