Reklama

Afganistan: Dziewczęta mogą przystąpić do matur. Od roku nie były w klasach

Rządzący od ponad roku Afganistanem talibowie pozwolili przystąpić dziewczętom do matur, chociaż od przejęcia przez nich władzy nie mają one wstępu do liceów - poinformowała we wtorek agencja Associated Press. - Jak mamy przystąpić do egzaminów po ponad roku, w czasie którego Taliban zabraniał nam wstępu do szkół? - zapytała retorycznie 18-letnia Najela z afgańskiej stolicy.

Według dokumentów talibskiego ministerstwa edukacji decyzja dotyczy 31 z 34 prowincji Afganistanu. Pozostałe prowincje posiadają odrębny harmonogram edukacji i egzaminów.

Ehsanullah Kitab, dyrektor departamentu edukacji w Kabulu, przyznał, że egzaminy na koniec liceum odbędą się w mieście w środę, ale nie poinformował ile dziewcząt przystąpi do testów - podała agencja AP.

Przez rok nie miały wstępu do szkół

- To absurd; spędziłyśmy rok w napięciu i stresie nie przeczytawszy ani jednej strony podręcznika. Jak mamy przystąpić do egzaminów po ponad roku, w czasie którego Taliban zabraniał nam wstępu do szkół? - zapytała retorycznie 18-letnia Najela z afgańskiej stolicy.

Reklama

Talibowie, którzy władzę w Afganistanie przejęli w sierpniu 2021 roku, zakazali dziewczętom wstępu do szkół podstawowych i średnich. Kobiety nadal mogą studiować, dlatego podchodzące do środowych egzaminów Afganki będą mogły następnie starać się o przyjęcie na uniwersytety.  

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Afganistan | talibowie | matura | szkoła

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy