Reklama

Reklama

Abdul Qadeer Khan nie żyje. Był twórcą pakistańskiego programu atomowego

W wieku 85 lat zmarł w Islamabadzie Abdul Qadeer Khan uważany za ojca pakistańskiego programu nuklearnego - podały media w tym kraju. W latach 2004-2009 Khan przebywał w areszcie domowym, gdy okazało się, że przekazał dane technologiczne Iranowi, KRLD i Libii.

W 2016 r. Abdul Qadeer Khan przeszedł operację w związku ze zdiagnozowanym u niego rakiem prostaty, co mogło się wiązać z późniejszym pogorszeniem jego kondycji - pisze Reuters.

Absolwent wydziału metalurgicznego na Uniwersytecie w Karaczi oraz na Katholieke Universiteit Leuven, gdzie obronił doktorat, Abdul Qadeer Khan urodził się w Indiach, skąd wyemigrował w 1952 r. do Pakistanu.

W latach 70. pracował w brytyjsko-holendersko-niemieckim konsorcjum URENCO. W 1974 r. podjął się misji stworzenia pakistańskiej broni jądrowej, czym zajmował się w następnych dekadach, będąc zatrudnionym w Pakistańskiej Komisji Energii Atomowej i w laboratorium atomowym w Kahucie.

Reklama

28 maja 1998 r. Pakistan przeprowadził udaną próbę jądrową w Beludżystanie i dołączył tym samym do klubu państw z bronią jądrową. Stało się tak dzięki wysiłkom Abdula Qadeera Khana.

Cieniem na jego karierze położyła się współpraca z tzw. państwami zbójeckimi. W styczniu 2004 r. aresztowano go pod zarzutem transferu technologii nuklearnych do krajów trzecich - Korei Północnej, Libii oraz Iranu - mimo zakazu proliferacji broni jądrowej.

Khan początkowo wszystkiemu zaprzeczał, jednak miesiąc później w wystąpieniu telewizyjnym przyznał się do przekazania dokumentacji i poprosił naród o przebaczenie. Następnego dnia został ułaskawiony przez prezydenta Perveza Musharrafa. Również po 2009 r., gdy zakończył się okres aresztu domowego, Abdul Qadeer Khan pozostawał pod stałym dozorem policyjnym. 

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama