Reklama

Reklama

92 lata więzienia za zamach na Juana Carlosa

Hiszpański Sąd Krajowy skazał w piątek na 92 lata więzienia byłego członka dowództwa ETA Eneko Gogeaskoetxeę za dokonaną w 1997 roku w baskijskim mieście Bilbao próbę zamachu na życie ówczesnego króla Juana Carlosa.

Plan zamachu, jak ustalił sąd, polegał na umieszczeniu zdalnie sterowanych ładunków wybuchowych w donicach z kwiatami, obok których król miał przechodzić podczas uroczystości inauguracji Muzeum Guggenheima w Bilbao. Sąd uznał za dowiedzione, że Gogeaskoetxea wraz ze swym towarzyszem Kepą Arronategui (skazanym już za udział w tym zamachu) został zaskoczony przez agentów policji, gdy manipulował przy wspomnianych donicach, aby umieścić w nich ładunki wybuchowe.

W chwili gdy zaskoczyli go policjanci strzelił do jednego z nich, zabijając go. Został ukarany również za ten czyn, a ponadto skazany na zapłacenie pół miliona euro odszkodowania rodzinie zabitego.

Reklama

Podczas ucieczki z miejsca udaremnionego zamachu sterroryzował kolejno kilku kierowców samochodów, aby ujść policyjnej pogoni.

Gogeaskoetxea uważany był do czasu wycofania się w 2011 r. ETA (Euskadi Ta Askatasuna, co oznacza po baskijsku Kraj Basków i Wolność) z walki zbrojnej przeciwko państwu hiszpańskiemu za jednego z najwyższych dowódców struktury militarnej tej baskijskiej organizacji podziemnej.

Do jego aresztowania doszło dopiero w 2011 roku w Cambridge w Wielkiej Brytanii.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy