Reklama

Reklama

87 milionów dzieci zna tylko wojnę

Beztroskie dzieciństwo to klucz do szczęśliwego życia. 87 milionów dzieci nie ma tej szansy. Żyją tam, gdzie trwa wojna, szkody są nieodwracalne.

Syria, Afganistan, Somalia, Sudan. Gdy dziecko mieszka w jednym z tych państw lub wielu innych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma za sobą traumatyczne przejścia i widziało rzeczy, których nie wytrzymaliby dorośli.

Według UNICEF, organizacji humanitarnej pomagającej dzieciom pod egidą ONZ, blisko 90 milionów najmłodszych nie zna innej rzeczywistości niż wojna. Są otoczone przez śmierć i zniszczenie, żyją między bombami i seriami z karabinów.

Te doświadczenia mają - według ekspertów UNICEF - niezwykle zły wpływ na zdrowie i chłopców, i dziewczynek. Takie przeżycia mają bardzo złe skutki dla rozwoju mózgu. Te dzieci prawdopodobnie będą mieć uszkodzone ośrodki odpowiedzialne za naukę i dobre samopoczucie.

Reklama

- Na dodatek, do czysto fizycznych przypadłości dochodzi ryzyko trwałych uszkodzeń emocjonalnych u dzieci - dodaje Pia Britto, specjalistka od rozwoju wczesnodziecięcego.

Konflikty ograbiają dzieci z bezpieczeństwa, rodziny i przyjaciół

Noworodek przychodzi na świat mając 253 mln zdrowych komórek mózgowych, tak zwanych neuronów. Te z kolei bardzo intensywnie się rozwijają w ciągu pierwszych siedmiu lat życia. W wieku dorosłym liczba neuronów wynosi nawet miliard. By tak się stało, dziecko jednak musi być uspokajane przez matkę, powinno mieć możliwość uczenia się i dojrzewania w bezpiecznym otoczeniu. Dzięki temu, dzieci mogą się dobrze rozwijać i później, już jako dorośli, przyczyniać się do rozwoju gospodarki i społeczeństwa własnego kraju.

- Konflikty ograbiają dzieci z bezpieczeństwa, rodziny i przyjaciół - dodaje Pia Britto.

Życie w stanie wojny lub ucieczki wiąże się z niezwykle silnym stresem, który szczególnie w pierwszych siedmiu latach życia powoduje zahamowania w rozwoju komórek mózgowych. Traumatyczne przeżycia mogą - według UNICEFu - wywołać w komórkach szok toksyczny, czego konsekwencje ciągną się przez resztę życia, mając wpływ na wykształcanie się zdolności poznawczych, społecznych i fizycznych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy