Reklama

Reklama

72-godzinny rozejm w Jemenie rozpocznie się w środę o północy

Specjalny wysłannik ONZ do Jemenu ogłosił w poniedziałek, że 72-godzinny rozejm w Jemenie między wojskami rządowymi i rebeliantami Huti rozpocznie się w środę 19 bm. o godz. 23.59 czasu miejscowego. Rozejm może być przedłużony.

"Specjalny wysłannik otrzymał gwarancje od wszystkich stron konfliktu przestrzegania warunków rozejmu uzgodnionych 10 kwietnia 2016 r., które ponownie zaczną obowiązywać 19 października o godz. 23.59 czasu Jemenu, przez początkowy okres 72 godzin, z możliwością jego przedłużenia" - głosi komunikat specjalnego wysłannika Ismaila Uld Szejka Ahmeda opublikowany w poniedziałek w nowojorskiej siedzibie ONZ.

Wcześniej na rozejm zgodził się prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur Al-Hadi.

Jemen pogrążony w chaosie

Jemen pogrążony jest w chaosie od 2011 roku, kiedy wieloletnim dyktatorskim rządom prezydenta Ali Abda Allaha Salaha położyła kres społeczna rewolta. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi popieranemu przez Arabię Saudyjską, Stany Zjednoczone i arabską koalicję sunnicką. Koalicja ta od marca 2015 roku zwalcza powiązany z Iranem ruch Huti, którego celem jest obalenie prezydenta Al-Hadiego i przywrócenia rządów Salaha.

Reklama

Władza Hadiego jest w znacznej mierze iluzoryczna, co wykorzystuje aktywne na południu i częściowo wschodzie kraju dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS) oraz Al-Kaida a także dążący do wzmocnienia swych wpływów w regionie Iran.

Według ocen ekspertów ONZ, w konflikcie jemeńskim zginęło niemal 6,9 tys. ludzi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy