Reklama

Reklama

62-letnia Chinka urodziła dziecko. I nie jest to przypadek najbardziej ekstremalny

Ma 62 lata i właśnie znowu została matką. Chinka Tan jest jedną z najstarszych kobiet, które zdecydowały się na urodzenie dziecka. Nie obyło się jednak bez poważnych komplikacji.

Jaka jest granica wieku, w którym kobieta może zajść w ciążę? W Chinach zdaje się to nie mieć znaczenia. Gdy przed sześcioma laty Tan straciła jedynego syna, niemal wszystkie swoje działania skierowała na to, aby mieć jeszcze jedno dziecko. I dopięła swego, dzięki terapii in vitro. Noworodek właśnie się urodził w Xiangtan w prowincji Hunan. Gdy przychodził na świat, ważył dokładnie 2,95 kg.

Zanim jednak do tego doszło, ciąża została wystawiona na ciężką próbę. Nawet bardzo ciężką. Gdy w październiku 62-latka trafiła do szpitala w ostrymi bólami brzucha, miała m.in. problemy kardiologiczne. Donoszenie ciąży do końca, potem cesarskie cięcie - wszystko było obarczone ogromnym ryzykiem. Choć dzisiaj, jak donoszą chińskie media, matka czuje się dobrze. Nie ma zagrożenia ani dla niej, ani dla dziecka.

Reklama

Decyzja o potomku w tak późnym wieku to wprawdzie rzadki przypadek, ale bywały jeszcze bardziej ekstremalne przypadki. I to całkiem niedawno. W październiku, też w Chinach, urodziła kobieta mająca 67 lat i będąca już babcią. Światowy rekord, przynajmniej według dostępnych informacji, należy z kolei do 73-letniej Erramatti Mangayammy z Indii, matki... bliźniaków.

Bez limitu wieku

W Europie takich skrajnych przypadków nie ma, choć jest coraz więcej matek decydujących się na in vitro po "pięćdziesiątce".

W Polsce, przypomnijmy, nie ma zapisów ustawowych dotyczących in vitro w prywatnych placówkach, bez refundacji z budżetu państwa, tak samo jak nie ma limitu wieku jak w wielu krajach Europy.

Z informacji, które nie tak dawno podawała "Polityka", większość z około 50 prywatnych klinik in vitro zajmuje się płodnością kobiet do 45. roku życia, choć to granica bardzo umowna, często przekraczana, bo - jak wskazywał tygodnik - przynajmniej kilkadziesiąt matek powyżej 50. roku życia decyduje się u nas co roku na dziecko.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL