Reklama

27 Polaków wciąż przebywa w Wuhanie i okolicach

Według informacji ambasady RP w Chinach, w objętym kwarantanną mieście Wuhan i jego okolicach przebywa obecnie 27 obywateli polskich. Nie mam doniesień o jakimkolwiek Polaku zarażonym koronawirusem.

Ambasada jest w stałym kontakcie z osobami, które zgłosiły się do wydziału konsularnego. 

"Jak dotychczas, nie otrzymaliśmy informacji o jakiejkolwiek zarażonej osobie z obywatelstwem polskim" - poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ. "Polskie urzędy konsularne w Chinach monitorują sytuację i kontynuują współpracę z miejscowymi instytucjami, mającą na celu zapewnienie bezpieczeństwa i zabezpieczenie interesów obywateli polskich" - dodano.

Ewakuacja obywateli UE, w tym Polaków

Biuro rzecznika MSZ przekazało również, że w ramach unijnej współpracy konsularnej, zarówno na poziomie lokalnym, jak i między stolicami, koordynowane są działania dotyczące ewakuacji obywateli UE, w tym Polaków, z Wuhanu.

Reklama

"Polska służba konsularna aktywnie uczestniczy w rozmowach państw członkowskich UE na rzecz organizacji takiego wyjazdu wszystkich zainteresowanych polskich obywateli. Po uzgodnieniu warunków, obywatele polscy, którzy zgłosili się do konsulatu w Pekinie, otrzymają stosowne informacje" - napisano.

Rygorystyczne środki bezpieczeństwa

By powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii, chińskie władze wprowadziły rygorystyczne środki bezpieczeństwa i zakazały opuszczania liczącego 11 mln mieszkańców Wuhanu. 

Ograniczenia transportu wprowadzono również w kilku okolicznych miastach.

Nowy komunikat MSZ

Na stronie internetowej MSZ zaktualizowano w poniedziałek informacje dla osób wybierających się do Chin. Resort odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan, ostrzegając, że stale rośnie tam liczba zakażeń nowym koronawirusem (2019-nCoV).

Śmiertelny wirus 2019-nCoV

Wirus z Wuhanu wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. 

Według opublikowanych we wtorek oficjalnych danych chińskich władz, epidemia zabiła już 106 osób. Potwierdzono ponad 4,5 tys. przypadków zakażeń, z czego prawie tysiąc określono jako ciężkie. 

Zachorowania odnotowano również w innych krajach, ale nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy