Reklama

Reklama

26-letnia matka skazana za dołączenie do terrorystów

26-letnia Brytyjka Tareena Shakil, która udała się do Syrii, by żyć tam pod rządami Państwa Islamskiego, została w poniedziałek skazana przez sąd w Birmingham na karę sześciu lat więzienia za członkostwo w tym ugrupowaniu i zachęcanie do aktów terroryzmu.

W październiku 2014 roku Shakil wraz z rocznym synkiem poleciała do Turcji, a stamtąd udała się do Syrii. Zrezygnowała po trzech miesiącach; dojechała taksówką do granicy syryjsko-tureckiej, a z Turcji powróciła do Wielkiej Brytanii. Twierdzi, że rozczarowała się dżihadystami.

Podczas procesu Shakil przyznała, że udała się do Syrii, by żyć zgodnie z surowym prawem islamskim, natomiast zaprzeczyła, jakoby wspierała terroryzm.

Sędzia Melbourne Inman podkreślił jednak, orzekając wymiar kary, że wyjeżdżając kobieta była świadoma tego, iż jej dziecko czeka pod rządami Państwa Islamskiego indoktrynacja, a potem los terrorysty.

Reklama

BBC odnotowuje, że Shakil jest pierwszą Brytyjką, skazaną po powrocie z kalifatu, proklamowanego przez Państwo Islamskie na kontrolowanych przez nie obszarach Syrii i Iraku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy