Reklama

Reklama

2 tys. samochodów skonfiskowanych za jazdę po pijanemu

Jak poinformowała w sobotę niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti", powołując się na przedstawiciela Sądu Najwyższego, w zeszłym roku na Białorusi za jazdę po pijanemu skonfiskowano ponad 2 tys. samochodów.

Jak poinformowała w sobotę niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti", powołując się na przedstawiciela Sądu Najwyższego,  w zeszłym roku na Białorusi za jazdę po pijanemu skonfiskowano ponad 2 tys. samochodów.

W zeszłym roku ze swoimi pojazdami rozstało się 2 026 pijanych kierowców.

Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym od 24 października 2013 r. sąd ma prawo orzec konfiskatę samochodu, jeżeli kierowca został złapany na jeździe po pijanemu po raz drugi w ciągu ostatnich 24 miesięcy - i to nawet jeżeli pojazd nie należy do winnego.

Wartość takiego pojazd jest potem szacowana i - o ile żadna instytucja państwowa nie zechce go kupić - jest wystawiany na aukcję i sprzedawany.

W zeszłym roku na aukcjach w Mińsku, Brześciu i Grodnie sprzedano w sumie 927 skonfiskowanych samochodów za prawie 60 mld rubli białoruskich (5,85 mln dol.). Najdroższym wozem było porsche panamera z 2012 r., które kupiono za 646,6 mln rubli (64,5 tys. dol.).

Reklama

Środki te trafiły do budżetu państwowego Białorusi.

Reklama

Reklama

Reklama