Reklama

Reklama

16-letni Syryjczyk planował "poważny" zamach w Norwegii

Norweskie służby bezpieczeństwa zatrzymały 16-latka z Syrii, który planował "poważny" zamach na bliżej nieokreślony cel. Chłopak miał być w posiadaniu "niebezpiecznych materiałów".

Jak podaje AFP, nastolatek jest od wielu lat mieszkańcem Oslo. - Podejrzewa się, że przygotowywał atak. To jest poważniejsza sprawa niż typowe udaremniane przypadki dotyczące bycia członkiem lub usiłowania bycia członkiem organizacji terrorystycznej - powiedział rzecznik prasowy norweskiej policji Trond Hagubakken.

Na mocy nakazu sądu w Oslo, chłopak przebywa teraz w areszcie. Ma w nim pozostać przez najbliższe dwa tygodnie. Z orzeczenia sądu wynika, że nastolatek był w posiadaniu "niebezpiecznych materiałów", zaś w historii jego rozmów w mediach społecznościowych odnaleziono informacje potwierdzające podejrzenia o planowanym ataku. - Uważamy, że zarzuty postawione zatrzymanemu w akcie oskarżenia są słuszne - przekazał sędzia.

Reklama

Szczegóły dotyczące celu ewentualnego zamachu nie zostały podane, jednak z informacji zebranych przez AFP wynika, że znajduje się on na terytorium Norwegii. Nastolatek nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. - Twierdzi, że jest niewinny i prosi o uwolnienie. Jest niepełnoletni, więc nie może być dłużej przetrzymywany - powiedział agencji Andreas Berg Fevang, prawnik podejrzanego.

Według norweskiej gazety Verdens Gang, zatrzymany 16-latek jest sympatykiem Państwa Islamskiego. - W ostatnich latach obserwujemy, jak młodzi ludzie, w tym dzieci w wieku 13 lub 14 lat, ulegają radykalizacji zarówno w skrajnie prawicowych, jak i radykalnie islamistycznych kręgach. Ten trend jest bardzo niepokojący - powiedział rzecznik norweskiej policji.

Służby norweskie nie wykluczają dalszych aresztowań w związku ze sprawą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama