Reklama

Reklama

W centrum Koszalina uruchomiono letni deptak

W piątek w centrum Koszalina (Zachodniopomorskie) uruchomiono deptak, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Upiększania Miasta Warsztat Koszalin. Do końca sierpnia będą na nim odbywały się różne artystyczne i kulturalne imprezy.

Deptak tworzą dwa zamknięte na odcinku kilkuset metrów dla ruchu samochodowego pasy głównej arterii komunikacyjnej miasta - ulicy Zwycięstwa oraz plac przed ratuszem. Ruch na dwóch pozostałych pasach Zwycięstwa ograniczono do 30 km/h.

Reklama

Deptak - jak wyjaśniał szef Stowarzyszenia Upiększania Miasta Warsztat Koszalin, architekt Gal Podlaszewski - to próba ożywienia centrum przez stworzenie przyjaznej przestrzeni dla pieszych.

Dodał, że według jego wiedzy jest to pierwsza w Polsce tego typu społeczna inicjatywa, która zyskała przychylność władz samorządowych i została zrealizowana we współpracy z mieszkańcami.

Na deptaku planowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia artystyczne i kulturalne. Stowarzyszenie zamierza m.in. zorganizować wspólnie z Radiem Koszalin "cichą dyskotekę", podczas której puszczana przez didżeja muzyka do tancerzy będzie dochodziła jedynie ze słuchawek telefonów komórkowych.

Na deptaku ma też zagrać megaband gitarowy, złożony z jak największej liczby gitarzystów oraz super szydełkowanie, polegające na wspólnym tworzeniu z włóczki napisu bądź obrazka związanego z Koszalinem.

Na deptaku obywać się będą również wakacyjne imprezy organizowane przez Centrum Kultury 105, m.in. zabawy dla dzieci pod hasłem "Bezpieczne wakacje", Koszaliński Festiwal Kulinarny na ulicy Smaków, Święto Wody, pokazy tańca i zawody Strongman.

Wiceprezydent Koszalina Adam Szałek zapowiedział w piątek, że kulturalny program deptaka może być modyfikowany przez mieszkańców. - Miasto jest otwarte na propozycje - zapewnił.

Komunikacyjne rozwiązanie deptaka było eksperymentalnie testowane przez ponad tydzień w maju br. podczas "Dni Koszalina". Władze miasta uznały eksperyment za udany i zgodziły się na uruchomienie deptaka na czas wakacji.

Z przeprowadzonych w maju badań natężenia ruchu wynika, że nie było utrudnień w komunikacji drogowej, a liczba poruszających się po centrum miasta samochodów zmniejszyła się w zależności od dnia o 18-22 proc.

Idea stworzenia w centrum Koszalina przestrzeni publicznej to jeden z efektów przeprowadzonych w ubiegłym roku warsztatów "Future City Game", które odbyły się w ramach międzynarodowego projektu British Council "Creative Cities".

Choć podczas dyskusji z mieszkańcami przed uruchomieniem deptaka w maju przeważały głosy przeciwne temu rozwiązaniu, to na spotkaniu podsumowującym eksperyment większość opinii była pozytywna.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje