Reklama

Reklama

Szczecin: Rozbudowa Teatru Polskiego

Trzy sceny, tzw. pudełkowa, szekspirowska oraz eksperymentalna znajdą się w szczecińskim Teatrze Polskim po jego rozbudowie. Określony w konkursie koszt inwestycji to ok. 54 mln zł.

Jak powiedziała wicedyrektor teatru Aleksandra Kopińska-Szykuć, kończona jest właśnie dokumentacja budowlana inwestycji. Po jej tzw. odbiorze, rozpisany zostanie przetarg na prace budowlane. - Przewidujemy, że prace budowlane potrwają trzy lata. Podczas rozbudowy wyremontowany zostanie istniejący budynek Teatru Polskiego. Jego bryła zostanie wyczyszczona z wszelkich architektonicznych zanieczyszczeń, zwłaszcza od strony Odry, by ukazać jej pierwotny kształt - dodała wicedyrektor.

Reklama

W odnowionym obiekcie znajdą się trzy sceny: pudełkowa - z kurtyną, przestrzenią ponad sceną na wyciągi i z widownią na 600 osób; szekspirowska z balkonami i z widownią na 250 osób oraz eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc dla widzów.

W gmachu znajdą się też pomieszczenia techniczne i pracownie obecnie zlokalizowane w przybudówkach i piwnicach. Cały obiekt będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Kopińska-Szykuć uważa, że Szczecinowi potrzebna jest scena teatralna "z prawdziwego zdarzenia".

- Obecny budynek był na cele teatralne adaptowany i niestety nie spełnia koniecznych warunków. Nowy obiekt pozwoli na realizację wielu nowych projektów, nad którymi już dziś pracujemy. Mamy nadzieję wykorzystać wspaniałe położenie Teatru Polskiego na nadodrzańskiej skarpie i położenie Szczecina, miasta na styku kultur i narodów - dodała.

Szczegóły inwestycji mają być zaprezentowane publicznie w styczniu.

Konkurs na koncepcję rozbudowy teatru wygrało biuro architektoniczne A telier Loegler z Krakowa.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama