Reklama

Reklama

Śledztwo w Koszalinie. Zniszczono pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej

W Koszalinie doszło do zniszczenia pomnika Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Rzeźba mieściła się na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie. Sprawę badają służby. Władze miasta na ten moment "nie komentują sprawy".

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie został zniszczony przez nieustalone osoby - poinformowała w środę oficer prasowa koszalińskiej policji kom. Monika Kosiec.

Koszalin. Zniszczono pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej

Kom. Kosiec przekazała, że do zdarzenia doszło między wtorkowym wieczorem a środowym porankiem. Do powalenia pomnika posłużył ciężki sprzęt. Osoby bądź osoba, która tego dokonała, wjechała na cmentarz prawdopodobnie koparką przez jego nieogrodzoną część, chodnikiem.

- Na miejscu zdarzenia prowadzimy czynności pod nadzorem prokuratora w celu ustalenia sprawcy. Trwają oględziny. Zabezpieczony został monitoring z cmentarza - poinformowała kom. Kosiec.

Reklama

Komunikat w sprawie zdarzenia wydały także władze Koszalina w mediach społecznościowych. "Sprawą dewastacji Pomnika Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie zajmuje się Komenda Miejska Policji, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Pomnik zostanie zabezpieczony. Miasto na tym etapie nie komentuje zdarzenia" - czytamy w oświadczeniu. 

Koszalin. Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Historia

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej, który odsłonięto w 1954 r., był pierwszym pomnikiem wzniesionym po wojnie w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka, jako symbol pokoju.

Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa (obecny pl. Wolności) przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 r. został rozebrany, by 3 marca 2001 r. stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina".

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy