Reklama

Reklama

Sąd: Ksiądz skazany za pedofilię może odbywać karę 2 lat więzienia

Były proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) Zbigniew R. może odbywać karę 2 lat więzienia za pedofilię - zdecydował w środę Sąd Rejonowy w Białogardzie. Sąd nie uwzględnił wniosku skazanego o odroczenie kary ze względu na zły stan zdrowia.

Co prawda biegły, który sporządzał opinię na potrzeby sądu, uznał, że stan zdrowia skazanego nie jest najlepszy, ale nie uniemożliwia wykonania kary - powiedział PAP rzecznik Sądu Okręgowego w Koszalinie sędzia Sławomir Przykucki.

Reklama

Sąd uznał też, że za odroczeniem wykonania kary nie przemawiają ani względy rodzinne, ani osobiste.

Postanowienie wydane w środę przez wydział zamiejscowy w Świdwinie Sądu Rejonowego w Białogardzie jest nieprawomocne. Zbigniew R., którego nie było na posiedzeniu, może w ciągu 7 dni od doręczenia dokumentu wnieść zażalenie do Sądu Okręgowego w Koszalinie.

Jak powiedział sędzia Przykucki, z chwilą podjęcia przez białogardzki sąd decyzji ws. Zbigniewa R. przestało obowiązywać wydane do czasu rozpoznania wniosku skazanego wstrzymanie wykonania wobec niego kary. Zbigniew R. może się spodziewać wezwania do stawienia się w zakładzie karnym.

Zbigniew R. został w ub. r. prawomocnie skazany na 2 lata więzienia za 10 czynów pedofilskich wobec Marcina K. i jeden taki czyn popełniony na innym małoletnim. Do przestępstw doszło w latach 1999-2001.

Pokrzywdzony przez księdza Marcin K. domaga się od diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, parafii pw. św. Wojciecha i samego Zbigniewa R. odszkodowania i zadośćuczynienia w wysokości 200 tys. zł oraz opublikowania przeprosin na łamach "Newsweeka", "Polityki" i "Gazety Wyborczej".

3 października przed Sądem Rejonowym w Koszalinie doszło do próby zwarcia ugody w tej sprawie. Diecezja, parafia i pełnomocnik Zbigniewa R. nie przystały na warunki Marcina K.

Sprawa - jak zapowiedział wówczas pokrzywdzony i reprezentujący go pro bono na prośbę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka mecenas Wojciech Dobkowski - będzie rozpoznawana w normalnym procesie cywilnym. Pozew ma być złożony jeszcze w tym roku.

Zbigniew R. w latach 1998-2008 był proboszczem parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Odwołano go z tej funkcji z powodu podejrzenia naruszenia zasad celibatu przez kontakty seksualne z dorosłym mężczyzną. Ksiądz został suspendowany przez biskupa, co oznacza, że jest zawieszony w pełnieniu obowiązków kapłana.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje