Reklama

Program Społecznik: zachodniopomorskie zmienia się dzięki zaangażowaniu mieszkańców

Wydarzenia sportowe, spotkania integracyjne, osiedlowe imprezy, akcje promujące badania profilaktyczne, przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym – działający na Pomorzu Zachodnim Program Społecznik od lat wspiera organizacje pozarządowe oraz grupy aktywistów. – To cenne narzędzie dające nam wszystkim energię do działania, zmieniania najbliższego otoczenia na lepsze oraz do budowania relacji i więzi międzyludzkich – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Prezentacja partnera

Program Społecznik od 2017 r. zachęca do aktywności lokalne środowiska, angażuje organizacje pozarządowe i przyciąga partnerów. W tym czasie udało się zrealizować kilka tysięcy projektów: sportowych, kulturalnych, edukacyjnych, ekologicznych oraz związanych z organizacją spędzania wolnego czasu. - Chcemy trafić naprawdę do każdego, kto ma pomysł i chce go realizować lokalnie, dla mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego - wyjaśnia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, z którego inicjatywy powstał Program Społecznik. - W Programie Społecznik czekamy na grupy inicjatywne, na grupy sąsiedzkie, grupy nieformalne. Jeżeli ktoś nie ma osobowości prawnej, nie należy do żadnego stowarzyszenia czy fundacji, to nic. Wystarczy znaleźć partnera, który przeprowadzi przez formalności i pomoże się rozliczyć. Zadaniem grupy jest jedynie realizacja inicjatywy. I to rozwiązanie sprawdziło się u nas świetnie - dodaje Geblewicz.

Reklama

Jadłodzielnie i Stowarzyszenie Wywrotka

Ważnym aspektem Programu Społecznik pozostają działania społecznie. Za przykład posłużyć mogą funkcjonujące w wielu miejscach w regionie Jadłodzielnie. To oddolny ruch społeczny budujący przestrzeń do dzielenia się żywnością, ale też cenna lekcja mądrego i świadomego korzystania z żywności w duchu filozofii zero waste.

Co ważne, osoby zaangażowane w projekt Jadłodzielni działają w ramach wolontariatu i z własnej inicjatywy. "Ratowanie" niewykorzystanej żywności przybiera najróżniejsze formy, jak choćby odbieranie jej ze sklepów, piekarni, targowisk i punktów gastronomicznych. Następnie produkty żywnościowe trafiają do Jadłodzielni i można się nimi bezpłatnie częstować. A miejsc nie brakuje: obiekty, które powstały w ramach Programu Społecznik, znajdziemy m.in. w Resku, Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie, Dębnie, Świnoujściu, Policach czy Mierzynie.

Kolejnym przykładem inicjatywy Programu Społecznik jest Stowarzyszenie Wywrotka. To z jednej strony zachęta do dbania o nasze najbliższe otoczenie, z drugiej - Trashmageddon, czyli zawody polegające na zebraniu jak największej ilości śmieci. Ostatnie wydarzenie odbyło się w październiku 2022 r. w Świnoujściu i spotkało się z ogromnym zainteresowaniem uczestników i obserwatorów. Dlaczego to ważne? Dość powiedzieć, iż przedstawiciele organizacji oraz wolontariusze w lesie natrafili na... wyrzucone opony, kanapy oraz lodówki. Natomiast w ramach innej akcji zebrano aż pięć ton śmieci.

Program Społecznik o tym, jak ważna w dzisiejszym świecie jest ekologia, przypomina także na inne sposoby. To m.in. organizowane cyklicznie ekopatrole, budowa domków dla owadów czy wysiewanie łąk kwiatowych.

Wspomnieć warto również o specjalnych pulach środków, które przeznaczone zostały na walkę ze skutkami pandemii oraz na wsparcie dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. To różnego rodzaju działania integracyjne, lekcje języka polskiego czy zajęcia pozalekcyjne dla najmłodszych.

Rowerem przez Pomorze Zachodnie

Program Społecznik nie pozwala także zapomnieć, jak ważny jest zdrowy styl życia i ruch na świeżym powietrzu. Za przykład posłużyć może ubiegłoroczny 7. Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy, zorganizowany przez Fundację Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus, Wspólnotę Samorządową Gminy Dobra, Centrum Handlowe Ster oraz organizacje pozarządowe z terenu Gminy Dobra.

W wydarzeniu uczestniczyły całe rodziny: najmłodsi rowerzyści mieli kilka lat, a najstarsi - ponad 70. Oprócz wymiaru integracyjnego 7. Mierzyński Rodzinny Rajd Rowerowy zwrócił uwagę na potrzebę dalszego rozwoju infrastruktury rowerowej w rejonie.

- Radość dzieci i ich niesamowity entuzjazm jest najlepszą nagrodą za pracę wolontariuszy. Cieszymy się ogromnie, że po czasie pandemii możemy znowu bez limitów i innych ograniczeń organizować rodzinne rajdy rowerowe - powiedziała Krystyna Roszak, wolontariusz Szczecińskiego Klubu Rowerowego Gryfus.

Każdego roku na projekty Programu Społecznik przeznaczane jest prawie 3 mln zł z budżetu samorządu województwa. Dotacje, o które mogą ubiegać się organizacje pozarządowe, wynoszą 5 tys. zł. Nabory odbywają się przez internet - zwykle dwa razy w roku.

Ostatni nabór wniosków zakończył się 24 października, a kolejny zaplanowany został na kwiecień - to szansa na prawie 200 kolejnych dotacji.

- Cieszę się, że Program Społecznik zagościł na dobre na Pomorzu Zachodnim. Co roku twórczo go rozwijamy, reagując na aktualne wyzwania, z którymi jako społeczności mierzymy się. Mam nadzieję, że w przyszłym roku program będzie przestrzenią do wzmacniania tej współpracy z NGO-sami. Cieszę się, że coraz lepiej widoczne są projekty realizowane przez młodzież. Tę część programu chcemy wzmacniać - dodaje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy