Reklama

Reklama

Potężny żubr sieje popłoch w Tucznie

Waży 800 kilogramów i sieje popłoch w Tucznie koło Wałcza w Zachodniopomorskiem. Żubr o imieniu Pyra wyjada zapasy, spaceruje po ulicach, przechodzi po pasach, ale ostatnio zaczął też zwiedzać podwórka

- Była sobota, na szczęście żona z najmłodszym dzieckiem poszła na spacer, a dwójka pozostałych siedziała w domu. Jak przyjechałem, zobaczyłem na podwórku żubra  - relacjonuje pan Adam, który jako sołtys Tuczna już wcześniej zgłaszał, że wielki żubr niebezpieczne blisko zbliża się do domów. W sobotę też wezwał policję. Funkcjonariusze przyjechali z pracownikiem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, który miał żubra wypłoszyć do lasu. Wyglądało to inaczej, bo to żubr ganiał po podwórku tego człowieka. - Dopiero potem wybiegł z podwórza, po pasach przekroczył drogę i uciekł do lasu - dodaje pan Adam.

Reklama

Żubr już wcześniej dawał się we znaki rolnikom, niszczył uprawy, rozkopywał kopce składowanych na polu warzyw, tratował ogrodzenia, niszczył drzewa owocowe. Płot nie był w stanie go zatrzymać, pomagał tylko elektryczny pastuch. 

W końcu zapadła decyzja: Pyra ma zostać złapany i przewieziony pod Poznań. Czeka tam na niego wybieg w Stowarzyszeniu Benek. Gotowa jest już nawet specjalna klatka, w którą żubr zostanie schwytany. Wciąż brakuje jednak pozwoleń, a te potrzebne są aż cztery. Po jednym na schwytanie i przetrzymywanie chronionego zwierzęcia na terenie dwóch województw: zachodniopomorskiego i wielkopolskiego. Wnioski dopiero się rodzą. Według zapewnień, mają być gotowe i zatwierdzone do końca tygodnia. Wtedy ma też odbyć się operacja złapania Pyry. Do tego czasu Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska radzi mieszkańcom Tuczna... dzwonić po straż gminną. 

- I co zrobi nasz strażnik? Pracuje do 15. Jak on sobie poradzi z żubrem? Będziemy siedzieć w domu i nie będziemy wypuszczać dzieci - dodaje pan Adam. 

(mn)

Aneta Łuczkowska

Zdjęcia żubra z Tuczna TUTAJ.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy