Reklama

Reklama

Plenerowa Wystawa Florystyczna "Pływający ogród"

Ponad 100 kwiatowych kompozycji wykonanych przez 40 florystów z całego kraju będzie pokazanych na rozpoczynającej się w sobotę w Szczecinie III Wystawie Florystycznej "Pływający ogród - inspiracja: Grawitacje i nieważkości" - poinformował współorganizator imprezy Marek Maj.

Na Trasie Wałów Chrobrego utytułowani floryści, zdobywcy tytułów mistrzowskich Polski i Europy pokażą jakie konstrukcje można stworzyć z kwiatów, jak je najciekawiej, najpiękniej wyeksponować.

Reklama

- Florystyka to u nas młody zawód, ale zainteresowanie nim jest bardzo duże, tak jak zapotrzebowanie na wykształconych florystów - powiedział Maj. Wyjaśnił, że rośnie liczba kwiaciarń, a ich klienci oczekują czegoś więcej niż zwykły bukiet ze wstążką.

Wystawie towarzyszyć będzie otwarty egzamin dyplomowy studentów kierunku florystyka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Do egzaminu stanie 18 osób, które będą musiały stworzyć bukiety ślubne, wieńce oraz trzy obiekty związane z tematyką "grawitacje i nieważkości".

Trendy we florystyce tak jak w modzie zmieniają się. Nowości można podpatrzeć np. na największych na świecie targach florystycznych w Essen w Niemczech.

- Od kilku lat głównym trendem jest brak jednego kierunku, dowolność, istne szaleństwo zarówno w doborze roślin, kolorów jak i preferowanych kształtów - powiedział dyr. artystyczny wystawy, kierownik studiów podyplomowych na kierunku florystyka na ZUT, Piotr Salachna.

Salachna powiedział, że nadal modne są metalowe konstrukcje, na których tworzy się bukiety ślubne w dowolnych kształtach, użycie filcu i wełny do ozdabiania bukietów. Wśród kwiatów nadal popularne są storczyki.

- Storczyki są modne od kilku lat, ale miłość do nich nie przemija, wcale się nie nudzą, bo pojawiają się nowe kształty i kolory tych kwiatów - stwierdził. Dodał, że to bardzo wdzięczne kwiaty - nie tylko piękne, ale też trwałe, bo mogą wiele godzin przetrwać bez wody. Dlatego wykonuje się z nich np. diademy, kolie, kolczyki czy bransolety zdobiące suknie ślubne czy wieczorowe.

Wystawę można oglądać w sobotę i niedzielę na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Tam również trwał będzie kiermasz ogrodniczy "Pamiętajcie o ogrodach".

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje