Reklama

Reklama

Pierwsza komunia święta według nowych zasad

Rodzice i proboszcz danej parafii wspólnie zdecydują o tym, kiedy posłać dziecko do pierwszej komunii świętej. Metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga zmienił zasady przygotowania do tego sakramentu w tamtejszej archidiecezji.

- To indywidualne podejście do spraw życia sakramentalnego - tak metropolita tłumaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej swoją decyzję oraz założenia dekretu kurii w tej sprawie.

Reklama

Jak dodał, kościół szczecińsko-kamieński jest pierwszą diecezją w Polsce, gdzie wprowadzono nowe zasady udzielania sakramentu pierwszej komunii świętej.

- Może ona przebiegać teraz podobnie jak uroczystość sakramentu chrztu świętego, czyli nie zdziwcie się państwo, jeśli zobaczycie w zwykłą niedzielę na mszy, że dziecko przystępuje do pierwszej komunii świętej. Może to mieć miejsce w dowolnym terminie przez cały rok, nawet w dniu powszednim - powiedział arcybiskup.

Jak mówił, nadal zwyczajowo w maju mogą się odbywać komunie grupowe. Wszystko zależy od woli rodziców i wspólnie podjętej z proboszczem decyzji.

Jak podkreślał hierarcha, najistotniejszym kryterium jest nie wiek dziecka czy klasa szkolna, ale dojrzałość i świadomość dziecka. Będzie mogło ono przystąpić do tego sakramentu niekoniecznie tak, jak to się dotychczas odbywało zwyczajowo w wieku ośmiu lat, ale również wcześniej czy później.

- To indywidualna sprawa, kiedy dziecko jest na tyle dojrzałe duchowo, by przystąpić do sakramentu. Najlepiej znają je rodzice, więc to od nich będzie zależeć ostateczna decyzja - podkreślił metropolita.

Arcybiskup zabrał też głos w sprawie dotyczącej przypadków pedofilii w kościele.

- Każdy z tych faktów jest ogromnym bólem, smutkiem, raną zadaną młodemu człowiekowi i wspólnocie Kościoła. To cierpienie, przez które jako Kościół, podejmując te fakty, chcemy przejść - mówił abp Dzięga, który jest przewodniczącym Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

Podkreślił zdecydowane działanie Kościoła w tej sprawie, m.in. przyjęty przez Konferencję Episkopatu Polski program prewencyjny. W ubiegłym tygodniu biskupi przyjęli dokument o zasadach prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, jakie mogą się zdarzyć w Kościele.

Poinformował, że "w odniesieniu do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w jednym przypadku zapadł już wyrok w sprawie pedofilii wśród duchownych; jedna sprawa toczy się w sądzie, a przypadku trzeciej toczy się wewnętrzne postępowanie wyjaśniające".

- Ta sprawa miała miejsce poza naszą diecezją, jest przedawniona, dotyczy osoby niebędącej duchownym, ale związanej z Kościołem, która obecnie przebywa na terenie naszej diecezji - wyjaśnił, podkreślając, że Kościół z całą mocą chce wyjaśnić nawet takie przypadki.

Abp Dzięga poinformował, ze w diecezji trwają już przygotowania do planowanej kanonizacji Jana Pawła II, która ma się odbyć 27 kwietnia 2014 roku w Watykanie. Podobnie jak w innych częściach Polski odbędą się uroczystości dziękczynne, w Szczecinie połączone z Marszem dla Życia 18 maja. Już teraz zgłaszają się biura i parafie organizujące pielgrzymki na watykańskie uroczystości - dodał.

Metropolita wyraził nadzieję, że Szczecin włączy się też w Światowe Dni Młodzieży, które zaplanowano z udziałem papieża Franciszka w ostatnim tygodniu lipca 2016 r. na krakowskich Błoniach. Ufam, że Szczecin będzie mógł gościć młodzież z całego świata tuż przed wyjazdem do Krakowa - mówił.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne