Reklama

Koszalin: Były sędzia z Kościerzyny stawił się do odbycia kar

Były sędzia z Kościerzyny Janusz K., skazany prawomocnie za trzy przestępstwa o charakterze korupcyjnym, stawił się w poniedziałek do odbycia jednostkowych kar w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim.

Jak poinformował we wtorek w oficjalnym komunikacie rzecznik Prokuratury Okręgowej w Słupsku Paweł Wnuk, Sąd Rejonowy w Koszalinie powiadomił 14 sierpnia prokuraturę, że w poniedziałek b. sędzia z Kościerzyny Janusz K. stawił się w Areszcie Śledczym w Starogardzie Gdańskim w celu odbycia orzeczonych wobec niego jednostkowych kar pozbawienia wolności.

13 sierpnia Sąd Rejonowy w Koszalinie wydał nakaz doprowadzenia skazanego do aresztu po tym, jak b. sędzia w wyznaczonym na 8 sierpnia terminie nie stawił się do odbycia kar za trzy przestępstwa. Sąd nie miał też informacji, by to niestawiennictwo było usprawiedliwione.

Reklama

9 sierpnia Prokuratura Okręgowa w Słupsku wnioskowała o zarządzenie doprowadzenia skazanego do aresztu. Sąd nie miał jednak wtedy jeszcze oficjalnych informacji z aresztu w Starogardzie Gdańskim o tym, że skazany nie stawił się do odbycia kary i czy został prawidłowo do tego wezwany.

Przestępstwa o charakterze korupcyjnym

Były sędzia Sądu Rejonowego w Kościerzynie Janusz K. został 27 kwietnia 2017 r. skazany za popełnienie czterech przestępstw o charakterze korupcyjnym od grudnia 1998 r. do grudnia 2008 r. na łączną karę czterech lat więzienia. W zakładzie karnym przebywał siedem miesięcy i został zwolniony 12 czerwca 2018 r. po tym, jak Sąd Najwyższy uchylił zaskarżony wyrok w części dotyczącej jednego z przestępstw.

Na polecenie Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry 22 czerwca Prokuratura Okręgowa w Słupsku złożyła do Sądu Rejonowego w Koszalinie wniosek o zarządzenie wykonania kary pozbawienia wolności wobec Janusza K.

Na skutek kasacji SN 12 czerwca 2018 r. uchylił wyrok w części dotyczącej jednego przestępstwa, na które został skazany były sędzia Janusz K. Polegało ono na przyjęciu korzyści majątkowej w kwocie 30 tys. zł w okresie od 8 grudnia 1998 r. do końca pierwszej połowy 1999 r. I tylko w tej części SN przekazał sprawę do ponownego rozpoznania w postępowaniu odwoławczym Sądowi Okręgowemu w Koszalinie. Termin rozprawy został wyznaczony na 27 września 2018 r.

W mocy pozostają natomiast trzy jednostkowe kary pozbawienia wolności orzeczone wobec Janusza K. Jedna to 2 lata pozbawienia wolności, druga - 1,5 roku, a trzecia - 10 miesięcy. Skazany ma też zapłacić grzywny w wysokości odpowiednio: 28,5 tys. zł, 22,5 tys. zł i 3 tys. zł.

Pierwsze z przestępstw, za które Janusz K. jest prawomocnie skazany, polegało na przyjęciu od określonej osoby w okresie od 26 sierpnia 2003 r. do 22 grudnia 2008 r. 70 tys. zł w zamian za wydanie korzystnego orzeczenia dla tej osoby. Drugi czyn dotyczy okresu od 31 maja 2006 r. do 22 maja 2007 r., gdy sędzia pełnił funkcję przewodniczącego II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Kościerzynie. Przyjął wówczas od określonej osoby 40 tys. zł w zamian za wydanie wyroku uniewinniającego w jednej z prowadzonych przez siebie spraw.

Kolejne przestępstwo Janusz K. popełnił w okresie od 9 listopada 2008 r. do 22 grudnia 2008 r. Wówczas przyjął korzyść majątkową o wartości 300 zł w postaci artykułów spożywczych, m.in. ryby w galarecie oraz użyczenia na co najmniej 5 dni samochodu marki Mercedes w zamian za sporządzenie projektu apelacji na korzyść skazanych w sprawie, w której wcześniej uczestniczył w wydaniu wyroku.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy