Reklama

Reklama

Ewakuacja w Świnoujściu. Saperzy będą usuwać bombę Tallboy z Kanału Piastowskiego

751 osób - mieszkańców części Karsiboru i Ognicy w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie) - do godz. 8.30 musi opuścić swoje domy, które znalazły się w tzw. "strefie bezwzględnej". Wszystko to z powodu planowanej na dziś akcji neutralizacji bomby Tallboy, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego. Mieszkańców i przyjezdnych czekają utrudnienia.

Ewakuacja, nad którą czuwają przybyłe na miejsce służby, obejmuje osoby przebywające w tzw. strefie bezwzględnej (strefę bezpośredniego zagrożenia życia), której zewnętrzna granica obejmuje teren 2,5 km od osi toru wodnego. Opuścić ten rejon musi 751 osób, mieszkających na wyspie Karsibór i na Ognicy na wyspie Wolin. Do domów będą mogli powracać po zakończeniu akcji nurków-minerów, która jest zaplanowana na pięć dni.

Większość osób - jak informował świnoujski magistrat - zdecydowała się na opuszczenie mieszkań własnym transportem. Osoby, które skorzystają z pomocy służb, zostaną odwiezione do filii Miejskiego Domu Kultury na Warszowie.

Reklama

Zostać w budynku, nie podchodzić do okien

W tzw. strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 500 m od granicy zewnętrznej strefy bezwzględnej, mieszkańcy są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania i nie zbliżania się do okien, nie wychodzenia na balkon czy taras ani na zewnątrz budynku.

Utrudnienia komunikacyjne

Od godz. 7 do 17 należy spodziewać się dużych utrudnień komunikacyjnych - nie będą kursować promy na ogólnodostępnej przeprawie Centrum. Na przeprawie Warszów pływać będą cztery promy - dwa Bieliki i dwa Karsibory. Bieliki będą zabierać tylko samochody osobowe i ruch pieszo-rowerowo-motorowy. Karsibory - wszystkie pojazdy.

Największa taka akcja w Europie

Zasady te będą obowiązywać do czasu zakończenia akcji neutralizacji Tallboya. Operacja nurków-minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zaplanowana została na pięć dni, może się jednak zakończyć wcześniej. W poniedziałek i we wtorek mają być prowadzone przygotowania do usunięcia niebezpiecznego obiektu. W środę 5,4-tonowy Tallboy ma być zneutralizowany na miejscu, w wodzie, metodą deflagracji.

Brytyjska bomba lotnicza została znaleziona w Kanale Piastowskim, w pobliżu przeprawy Centrum, podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, we wrześniu 2019 r. 

Akcja neutralizacji Tallboya, który został najprawdopodobniej zrzucony na krążownik Lutzow, określana jest jako największa tego typu w Europie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy