Reklama

Reklama

15 lat więzienia za śmiertelny wypadek pod wpływem marihuany

Daniel C., który w 2012 r. prowadząc samochód pod wpływem marihuany przejechał nastolatkę i poważnie zranił dwie inne, spędzi 15 lat w więzieniu za zabójstwo i jego usiłowanie. W czwartek Sąd Apelacyjny w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) utrzymał wcześniejszy wyrok.

Wydany w grudniu ub.r. przez Sąd Okręgowy w Koszalinie wyrok zaskarżył obrońca Daniela C. W apelacji wskazywał on, że obserwacja psychiatryczna jego klienta trwała zbyt długo i przekroczyła kodeksowy okres 8 tygodni, w związku z czym druga opinia powołanych do sprawy biegłych była błędna i nie powinna być dowodem.

Reklama

Sąd Apelacyjny - jak poinformował jego rzecznik, sędzia Janusz Jaromin - zarzutu obrony nie uwzględnił. Wyrok koszalińskiego sądu - 15 lat więzienia i 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - został utrzymany w mocy.

Szczeciński sąd dokonał natomiast korekty zadośćuczynienia dla poszkodowanych, uchylając zasądzone w Koszalinie odsetki od przyznanych im kwot: 100 tys. zł dla rodziny zabitej dziewczyny i dwa razy po 80 tys. zł zranionym nastolatkom.

Taka korekta wyroku, jak wyjaśnił sędzia Jaromin, wyniknęła stąd, że odsetki są środkiem karnym i nie można ich zasądzać od zadośćuczynienia.

Wyrok jest prawomocny. Obrona ma prawo do wniesienia kasacji.

Do wypadku doszło 29 lipca 2012 r. na ulicy Grzybowskiej w Kołobrzegu (woj. zachodniopomorskie).

Pochodzący z Radomia (woj. mazowieckie) 21-letni wówczas Daniel C. najpierw palił marihuanę, później pokłócił się ze swoją dziewczyną. Ta nie chcąc budzić innych osób śpiących w wynajętej kwaterze zaproponowała rozmowę w samochodzie oskarżonego. Gdy do niego wsiedli Daniel C. uruchomił auto i ruszył w kierunku centrum Kołobrzegu. Na wysokości przystanku autobusowego powiedział do partnerki "widzisz te k na przystanku, rozp*** je", po czym gwałtownie skręcił i uderzył w trzy dziewczyny.

Po wypadku C. był agresywny, stawiał opór policjantom. Trzy poszkodowane w wypadku maturzystki z Wielkopolski doznały licznych urazów. Jedna z nich zmarła 12 sierpnia 2012 r. w szpitalu. Dwie wciąż przechodzą rehabilitację.

Daniel C. nie przyznał się do zarzutów. Podczas procesu w Koszalinie odmówił wyjaśnień, nie odpowiadał na pytania. Zeznań odmówiła też jadąca z nim w dniu wypadku Anna Ł.

Wygłoszona przez C. groźba w stosunku do poszkodowanych później dziewcząt, została powtórzona przez Annę Ł. zaraz po wypadku policjantowi z ruchu drogowego, co ten potwierdził przed sądem. Również jeden z ratowników medycznych zeznał, że słyszał jak po wypadku C. powiedział do swojej dziewczyny "mówiłem ci, że pozabijam te k***".

Dowiedz się więcej na temat: wypadek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne