Reklama

Wicepremier w RMF: Projekt prezydenta byłby dużym zagrożeniem

Wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki przyznał w Kontrwywiadzie RMF FM, że "rząd na razie nie pracuje nad ustawą frankową". W rozmowie z Konradem Piaseckim dodał, że projekt zaproponowany przez prezydenta, gdyby został zatwierdzony w obecnej postaci, "byłby dużym zagrożeniem" dla sektora bankowego.

Konrad Piasecki: Czy rząd weźmie na siebie zmianę ustawy frankowej, mówię o ustawie o przewalutowaniu franków, bo pan też rozumiem, nie jest zachwycony tym, co wyszło z Pałacu Prezydenckiego.

Mateusz Morawiecki: Rząd na razie nie pracuje nad tą ustawą frankową, bo zaproponował jakąś opcję pan prezydent i obecnie czekamy na dokładniejsze analizy, natomiast moim zdaniem powinniśmy tutaj postawić na współpracę czy na dogadanie się pomiędzy tymi dwoma grupami, które do tej pory nie potrafiły się dogadać. Jedna podchodziła do tego emocjonalnie, a druga może zbyt za mało serca na dłoni.

Czyli świata bankowego i świata politycznego, jak rozumiem?

- Nie, świata bankowego i świata kredytobiorców.

Również kredytobiorców. Ale to przez polityków wszystko musi przejść jakoś tam.

- Nie musi. Najlepiej by było, jakby nie przechodziło przez polityków. Tak by było idealnie, a jeżeli się nie da, to będziemy pomagać.

A zgadza się pan z tezą, że ten projekt prezydencki jest groźny dla polskiego systemu bankowego?

- Ten projekt prezydencki, gdyby przeszedł, jeżeli prawdą są te pierwotne wyliczenia, które teraz mamy, czyli 40 mld straty itd. czy kwota koło tego, byłby dużym zagrożeniem dla sektora, tak.

Reklama

Przeczytaj rozmowę z Mateuszem Morawieckim na RMF24.pl

RMF

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy