Zmienili zdanie, zagłosowali na innego kandydata. W sondażu wskazali powody
Wiele osób zagłosowało w pierwszej turze wyborów prezydenckich na innego kandydata niż początkowo planowało - wynika z nowego sondażu. W badaniu wskazano również, co stało za ostateczną decyzją wyborców. Respondenci wskazali m.in. na program ich kandydata, to jak wypadł w debatach czy na namowy rodziny bądź Kościoła.

Chociaż w najbliższą niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki, echa pierwszej tury, gdzie do walki o fotel prezydenta stanęło 13 kandydatów, wciąż nie milkną.
UCE Research na zlecenie Onetu przeprowadziła sondaż, w którym zapytano respondentów: "czy w pierwszej turze zagłosowałeś na innego kandydata lub kandydatkę, niż planowałeś na początku kampanii prezydenckiej?".
Wybory prezydenckie 2025. Zmienili kandydata podczas kampanii, zagłosowali na kogoś innego. Jest sondaż
Podczas kampanii wyborczej zdanie zmieniło 24,2 proc. ankietowanych, a co za tym idzie w pierwszej turze wyborów prezydenckich oddało głos na innego kandydata niż początkowo planowali.
Znaczna większość respondentów, bo 71 proc., pozostała przy swoim pierwotnym wyborze, natomiast 4,8 proc. wskazało odpowiedź "nie wiem/nie pamiętam".
Jak wyglądały wybory poszczególnych elektoratów? Z sondażu wynika, że najbardziej umocnieni w swoim wyborze byli zwolennicy Rafała Trzaskowskiego - 82,7 proc. osób nie zmieniło swojego zdania i oddało głos na prezydenta Warszawy.
Na innego kandydata niż początkowo planowano zagłosowało z kolei 14,7 proc ankietowanych, a 2,5 proc. zaznaczyło odpowiedź "nie wiem/nie pamiętam".
Zdania nie zmieniła podczas pierwszej tury także większość wyborców Karola Nawrockiego (72,4 proc.). Jednak głos na innego kandydata niż planowano na początku kampanii wyborczej oddało 24 proc.
Wybory prezydenckie. Zandberg przyciągnął sporo wyborców. Sondaż wyraźnie wskazuje
71,3 proc. zwolenników Sławomira Mentzena również wskazało, że nie zmieniło swojego zdania, w przeciwieństwie do 26,4 proc. respondentów, którzy wskazali odmienną odpowiedź.
Nieco inaczej prezentują się wyniki wśród zwolenników Grzegorza Brauna. 56,3 proc. z nich nie zmieniło swojego zdania, jednak 37,5 już tak. Z sondażu wynika też, że sporą część wyborców przyciągnął do siebie Adrian Zandberg - początkowo na innego kandydata chciało głosować 52,4 proc. Zdania nie zmieniło natomiast 45,2 proc. wyborców.
68,8 proc. zwolenników Magdaleny Biejat nie zmieniło swojego zdania, a na inną osobę początkowo planowało zagłosować 25 proc. W przypadku Szymona Hołowni zdania nie zmieniło 71,7 proc. wyborców, w przeciwieństwie do 23,9 proc. innych osób.
Dlaczego wyborcy zmienili zdanie przed pierwszą turą? Oto, co wpłynęło na ich decyzję
Ankietowanych zapytano także, co wpłynęło na zmianę ich decyzji podczas kampanii wyborczej. W sondażu mogli zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.
Jak czytamy, największy wpływ na zmianę decyzji u 46,9 proc. respondentów miał program kandydata, na którego ostatecznie zagłosowano. 31,3 proc. wskazało natomiast na udaną kampanię kandydata, na którego oddano głos w pierwszej turze.
Ujawnione afery na temat pierwotnie wybranego kandydata to odpowiedź 17,1 proc. ankietowanych, a na poparcie innych osób - np. autorytetów czy influencerów - wskazało 10,4 proc.
6,6 proc. zmieniło zdanie poprzez sugestie lub namowy pochodzące od rodziny, znajomych czy Kościoła. 13,3 proc. wskazało, że na zmianę ich decyzji wpłynęły debaty, z odnotowaniem, że ich pierwotny kandydat wypadł w nich słabo.
20,9 proc. ankietowanych również odpowiedziało, że za zmianą decyzji stoją debaty, jednak dlatego, że kandydat, na którego ostatecznie zagłosowali wypadł lepiej. 8,5 proc. wskazało odpowiedź "coś innego, niż wskazano wyżej", a 3,8 proc. respondentów zaznaczyło odpowiedź "nie wiem/nie pamiętam".
Badanie UCE Research na zlecenie Onetu zostało przeprowadzone w dniach 19-20 maja 2025 r. metodą CAWI na próbie 1011 dorosłych Polaków w wieku 18-80 lat, z czego 871 wzięło udział w I turze wyborów na prezydenta RP.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.