Zebrali 100 tys. podpisów. W wyborach nie zdołali uzyskać tylu głosów
By zostać zarejestrowanym jako kandydat na prezydenta, pretendenci muszą wykazać się listą poparcia zawierającą podpisy 100 tysięcy obywateli. Wyniki I tury opublikowane przez PKW wskazują, że trzech z nich nie zdołało uzyskać tylu samu głosów, z czego dwóch nie zbliżyło się nawet do tej sumy.

Art. 127 p. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wskazuje, że osobę ubiegającą się o urząd prezydenta "zgłasza co najmniej 100 000 obywateli mających prawo wybierania do Sejmu".
Kandydat zobowiązany jest dostarczyć w wyznaczonym terminie do siedziby Państwowej Komisji Wyborczej listę zawierającą wymaganą liczbę podpisów. Każdy z 13 polityków, którzy znaleźli się na karcie wyborczej 18 maja - według PKW - spełniło ten warunek.
Wyniki wyborów prezydenckich. Maciak, Woch i Bartoszewicz poniżej 100 tys. głosów
Okazuje się jednak, że nie każdemu z nich udało się przekonać swoich sygnatariuszy, by udzielili im wsparcia również w dniu wyborów. W poniedziałek rano PKW opublikowało dane dotyczące wyników I tury. Wynika z nich, że na kandydata niezależnego Artura Bartoszewicza zagłosowało 95 640 obywateli (0,49 proc.).
Na tle pozostałych dwóch polityków, którzy zamykają ranking poparcia, wypada jednak najlepiej - Maciej Maciak i Marek Woch nie zbliżyli się nawet do 100 tysięcy głosów. Na pierwszego z wymienionych zagłosowało 36 371 osób (0,19 proc.), na drugiego zaś 18 338 (0,09 proc.).
Należy zaznaczyć, że PKW poinformowała również, że w wyborach oddano 85 813 głosów nieważnych (m.in. z powodu postawienia znaku X obok więcej niż jednego kandydata). Nie wiadomo jak wiele z nich mogło być nieudaną próbą oddania głosu na któregoś z powyższych kandydatów.
Wyścig o Pałac Prezydenckich. Trzaskowski i Nawrocki w drugiej turze
Do drugiej tury wyborów prezydenckich zakwalifikowali się Rafał Trzaskowski (31,36 proc.) i Karol Nawrocki (29,54 proc.). Zgodnie z wcześniejszą decyzją marszałka Sejmu, głosowanie odbędzie się w dniu 1 czerwca.
Z danych PKW wynika, że w I turze wzięło udział 67,31 proc. uprawnionych do głosowania wyborców. To najwyższy wynik I tury w historii wyborów prezydenckich w III RP.
Najwięcej wyborców ruszyło do urn w woj. mazowieckim (73,40 proc.). Na drugim miejscu znalazło się woj. małopolskie (69,71 proc.), a na trzecim pomorskie (69,06 proc.). Najniższa frekwencja zanotowana została w woj. opolskim (57,64 proc.).
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.