Zamieszanie z losowaniem przed debatą. Mamy dokument
Mnożą się spekulacje po ostatnim losowaniu kolejności wypowiedzi poszczególnych kandydatów podczas poniedziałkowej debaty prezydenckiej. - Nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do sposobu prowadzenia losowania w trakcie jego trwania - mówi Karolina Olejak, szefowa newsroomu Polsat News, obecna podczas losowania w siedzibie TVP. Interia publikuje protokół z losowania.

Punktualnie o godzinie 20 - po raz ostatni przed pierwszą turą wyborów prezydenckich - zmierzą się wszyscy kandydaci o najwyższy urząd w państwie. Wydarzenie organizowane przez TVP, Polsat News oraz TVN odbędzie się w siedzibie Telewizji Polskiej przy ul. Woronicza w Warszawie.
Z wyników losowania kolejności wypowiedzi kandydatów wynika, że Rafał Trzaskowski, aż trzy razy wypowie się jako ostatni - zarówno w obu rundach pytań wzajemnych, jak i w czasie wypowiedzi swobodnej.
Wybory prezydenckie. Politycy podważają losowanie przed debatą. Polsat News: Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń
Sprawa błyskawicznie stała się tematem dyskusji polityków prawicy, którzy sugerują w sieci, że głosowanie mogło zostać zmanipulowane. Spekulacje ucina obecna podczas losowania w siedzibie TVP Karolina Olejak, szefowa newsroomu Polsat News.
- W losowaniu udział wzięli przedstawiciele wszystkich sztabów. To oni losowali, odczytywali i pokazywali zapisane na kartkach nazwiska. Nikt nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń do sposobu prowadzenia losowania w trakcie jego trwania - opisuje.
Poniżej publikujemy protokół z losowania wraz z podpisami przedstawicieli komitetów.

Dokument podpisali w imieniu komitetów wyborczych kolejno:
- KW Szymon Hołownia - Joanna Dzieniszewska
- KW Maciej Maciak - Tomasz Chuchała
- KW Karol Nawrocki - Mateusz Kurzejewski
- KW Joanna Senyszyn - Włodzimierz Michalak, Piotr Bakun
- KW Marek Woch - KW Marek Woch
- KW Adrian Zandberg - Mateusz Merta
- KW Marek Jakubiak - Jarosław Sachajko
- KW Krzysztof Stanowski - Leonarski Piotr, Stanowski Krzysztof
- KW Sławomir Mentzen - Wojciech Machulski, Bartosz Bocheńczak
- KW Artur Bartoszewicz - Mateusz Piepiórka
- KW Grzegorz Braun - Krzysztof Figura
- KW Magdalena Biejat - Łukasz Michnik
- KW Rafał Trzaskowski - Justyna Rucyk
"Protokół z losowania kolejności został podpisany przez wszystkie sztaby. Nikt nie zgłaszał zastrzeżeń" - podkreślił Piotr Witwicki, szef informacji Polsat News i redaktor naczelny Interii.
Głos w sprawie zabrała też sama szefowa sztabu Rafała Trzaskowskiego Wioletta Paprocka-Ślusarska.
"Do wszystkich opisujących teorie spiskowe dzisiejszej debaty: losowanie kolejności odpowiedzi na pytania i swobodnej wypowiedzi na koniec było w obecności sztabów i to przedstawiciele sztabów losowali" - zapewniła w opublikowanych na platformie X wpisie, dodając, że zaczyna się ostatni tydzień prze pierwszą turą. "Widzę, że wszyscy musimy mieć dużo sił" - skwitowała.
Najnowsze informacje o sondażach, kampanii i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025
Debata prezydencka. Politycy PiS podważają wyniki losowania. "Niesamowity szczęściarz"
Wcześniej wyniki losowania komentował m.in. Jacek Sasin, podkreślając, że według rachunku prawdopodobieństwa szansa na taki wynik dla Trzaskowskiego wynosi 0.0455 proc. "Niesamowity szczęściarz" - ocenił. Sasin zaznaczył, że ciekawi go "jaki związek jest pomiędzy wynikiem kolejności pytań w debacie a tym, że obecnym szefem TVP, jest dotychczasowy wiceprezes warszawskich zakładów autobusowych u Trzaskowskiego - pan Tomasz Sygut".
"Myśleliśmy, że to nowy Komorowski. A Trzaskowski ma szczęście w losowaniach, jak Wałęsa w totolotka" - napisał z kolei europoseł PiS Tobiasz Bocheński.
Natomiast poseł PiS Janusz Cieszyński napisał ironicznie, że losowanie w TVP przeprowadziła minister zdrowia Izabela Leszczyna. "Ta sama, która wygrała w loterii paragonowej Opla" - dodał.
Wybory prezydenckie 2025. Ostatnia debata przed głosowaniem
TVP S.A., TVN 24 i Polsat News wyznaczyli jako prowadzących Debatę: Dorotę Wysocką - Schnepf (TVP), Radomira Wita (TVN24) i Piotra Witwickiego (Polsat News). Czas debaty przewidziano na około 150 minut. Dyskusje zostały podzielone na dwa bloki tematyczne: politykę krajową i zagraniczną.
W każdej części każdy z trzech dziennikarzy zada po jednym pytaniu identycznej treści wszystkim kandydatom. Czas pytania - 20 sek. Czas na odpowiedź - 60 sekund. Kolejność odpowiedzi została wylosowana w dniu 29.04.2025r. Wylosowana kolejność będzie dotyczyć odpowiedzi na każde z trzech pytań dziennikarzy.
W każdym bloku tematycznym po odpowiedzi na pytania dziennikarzy kandydaci będą mogli zadać jednemu kontrkandydatowi jedno pytanie. Czas na pytanie - 20 sek. Czas na odpowiedź - 60 sekund. Czas na ripostę - 20 sek. Kto pierwszy będzie zadawał pytanie wzajemne - zdecydowało losowanie, o którym mowa powyżej.
Po dwóch blokach tematycznych odbędzie się runda pytań wzajemnych.
Każdy z kandydatów na urząd Prezydenta RP będzie mógł zadać kontrkandydatowi po dwa pytania. Czas na pytanie - 20 sek. Czas na odpowiedź - 60 sekund. Czas na ripostę - 20 sek. Kolejność zadawania obu pytań wzajemnych - o tym zdecydowało losowanie w dniu 29.04.2025r. Nie będzie można zadać dwu pytań temu samemu kandydatowi.
Na zakończenie debaty każdy z kandydatów ma 1 minutę 30 sekund na podsumowanie swojego wystąpienia, czyli na tzw. swobodną wypowiedź.
Pytania nie będą znane kandydatom oraz ich pełnomocnikom przed debatą.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy )
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL )
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji )
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS )
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO )
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem )