Wyniki wyborów prezydenckich 2025. Ile głosów zdobył Maciej Maciak?
0,4 proc. wyborców oddało głos na Macieja Maciaka - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla Polsatu, TVP i TVN. Kandydat na prezydenta zasłynął w trakcie kampanii licznymi kontrowersjami, głównie dotyczącymi jego stosunku do polityki Rosji. - Jest bardzo dobrym politykiem - mówił o Władimirze Putinie, ubiegając się o fotel prezydencki.

Jak wskazują sondaże exit poll, Maciej Maciak może cieszyć się w pierwszej turze wyborów prezydenckich poparciem sięgającym 0,4 proc. Podczas swojej kandydatury zasłynął on kontrowersyjnymi wypowiedziami na temat Rosji i jej przywódcy. Po debacie w Końskich wielu polityków i komentatorów zwróciło uwagę, że były one zaskakująco pochlebne.
Maciak pogłębił to wrażenie po kolejnej debacie, tym razem organizowanej przez "Super Express". Wywołany wówczas do odpowiedzi przez kontrkandydata Marka Jakubiaka, stwierdził, że "w społeczeństwie wytwarzane są pewne nastroje, np. antyrosyjskie".
- I w związku z tym cwaniacy politycy próbują na tym już ugruntowanym antyrosyjskim poglądzie wobec dużej części Polaków ugrać sobie sukces wyborczy. A jak oni będą się zachowywać później, to pewnie tak jak zwykle - że nie będą dotrzymywać tych wszystkich obietnic z kampanii - ocenił.
Wybory prezydenckie 2025. Wyniki exit poll. Maciej Maciak - kontrowersyjne wypowiedzi kandydata
O stosunek do rosyjskiej władzy pytał następnie Maciaka Krzysztof Stanowski. Goszcząc kontrkandydata w swoim studiu, ubiegający się o prezydenturę dziennikarz chciał się dowiedzieć, czy Maciak "podziwia Putina".
- Tak. Każdy z nas tutaj w Polsce nie dałby rady wytrzymać takiej presji. To świadczy o tym, że jest bardzo dobrym politykiem - oznajmił na to Maciak, oburzając tą wypowiedzią polityków, kontrkandydatów, dziennikarzy i komentatorów. Wypowiedzi kandydata na prezydenta sprawiły, że reprezentant jego sztabu nie został zaproszony na debatę organizowaną przez Polsat News. Sam Maciak nie dostał także zaproszenia na debatę telewizji Republika.
Nie był to pierwszy raz, gdy Maciej Maciak szokował opinię publiczną. W 2019 r. został on skazany w trybie wyborczym na karę grzywny za znieważenie kontrkandydata na prezydenta Włocławka, Emanuela Kalejaiye z powodów rasowych.
Wybory prezydenckie 2025. Pierwsza tura. Ważne informacje
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 odbyła się w niedzielę 18 maja. Głosowanie trwało w godz. 7-21. Wyborcy mogli oddać swój głos na jednego spośród trzynastu kandydatów (lista poniżej).
Liczba osób uprawnionych do udziału w niedzielnych wyborach - czyli liczba osób ujętych w spisach wyborców w stałych obwodach (29 815), z których otrzymano dane - wyniosła 28 mln 302 tys. 742 osób - podał na drugiej z czterech niedzielnych konferencji szef Państwowej Komisji Wyborczej (PKW) sędzia Sylwester Marciniak.
Druga tura wyborów zostanie zorganizowana 1 czerwca. Mają się w niej zmierzyć Rafał Trzaskowski (kandydat KO, prezydent Warszawy) i Karol Nawrocki (kandydat obywatelski wspierany przez PiS, prezes Instytutu Pamięci Narodowej).
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.