Wygrana Nawrockiego "punktem zwrotnym?". Izraelskie media w jednym tonie
Zwycięstwo Karola Nawrockiego świadczy o atrakcyjności prawicowego nacjonalizmu w całej Europie - oceniają izraelskie media po wyborach w Polsce. W analizach wskazują także na obawy przed migracją, kwestie tożsamości kulturowej czy wsparcie Donalda Trumpa. Piszą też o "ciosie" zadanym przez PiS rządowi Donalda Tuska i wieszczą mu problemy.

"Haaretz" wskazuje w swojej analizie, że nastroje skłaniające społeczeństwa ku partiom prawicowym, w tym skrajnie prawicowym, panują obecnie praktycznie w całej Europie.
Zwycięstwo Karola Nawrockiego, określanego jako konserwatystę popieranego przez Donalda Trumpa, ma wpisywać się w ten ponadnarodowy trend. W podobnym tonie wypowiadają się dziennikarze portali Times of Israel i Walla.
Wyniki wyborów prezydenckich 2025. Izraelskie media komentują wygraną Nawrockiego
Izraelskie media jednogłośnie oceniają, że wraz z wygraną Nawrockiego Prawo i Sprawiedliwość zadało "poważny cios" dla programu reform forsowanego przez premiera Donalda Tuska. Times of Israel, opisując prezydenta elekta, pisze nawet, że rewizjonizm Holokaustu uczynił on częścią swojej wyborczej kampanii.
Wskazuje się, że za pośrednictwem dotychczasowej posady prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Nawrocki "wzmacniał nacjonalistyczną wizję historii, gloryfikująca polskie ofiary i opór wobec nazistów w czasie II wojny światowej, jednocześnie dyskredytując badania na temat polskiego antysemityzmu i Polaków, którzy zabijali Żydów".
Jednocześnie zaznacza się, iż dotychczas Nawrocki swoje wypowiedzi dotyczące Izraela formułował w sposób "wyważony i ostrożny" i często podkreślał zaangażowanie naszego kraju w walkę z antysemityzmem.
"W kampanii wyborczej unikał zajmowania twardego stanowiska wobec Izraela, prawdopodobnie po to, by utrzymać normalne stosunki z Jerozolimą i poparcie USA, zwłaszcza konserwatystów w administracji Trumpa" - czytamy.
Wyniki PKW wyborów. Trudne czasy przed rządem Tuska
Izraelskie media wspólnie wieszczą także trudne czasy dla rządu premiera Donalda Tuska. Sam kraj, ich zdaniem, może podążyć drogą bardziej populistyczną i nacjonalistyczną.
"Co prawda większość władzy w polskim systemie politycznym spoczywa w rękach wybieranego przez parlament premiera, jednak rola prezydenta wcale nie jest wyłącznie ceremonialna. Głowa państwa ma narzędzia wpływania m.in. na politykę zagraniczną i wetowania ustaw" - przypomina Times of Israel.
Portal zaznacza, że obecni rządzący dotychczas nie spełnili wielu ze złożonych w 2023 roku obietnic, a teraz będzie o to być może jeszcze trudniej, co z kolei może położyć się cieniem nad wytrwaniem koalicji do końca kadencji. W jego opinii Nawrocki ma być swego rodzaju "nową twarzą" PiS, nieobciążoną skandalami z ośmiu lat jego rządów.
Oprócz tego Walla ocenia, że niedzielne wybory będą punktem zwrotnym w polskiej polityce, mogącym zmienić jej strategiczny kierunek.
Wyniki wyborów prezydenckich 2025. Nowym prezydentem Karol Nawrocki
Druga tura wyborów prezydenckich przyniosła ostateczne rozstrzygnięcie. Nowym prezydentem został wspierany przez PiS Karol Nawrocki. Pierwszą damą będzie zatem żona Nawrockiego - Marta.
Jak głosowali Polacy? Nawrocki zwyciężył wynikiem 50,89 proc. głosów, jego konkurent Rafał Trzaskowski uzyskał 49,11 proc. wszystkich głosów. Frekwencja wyniosła rekordowe 71,63 proc.
Różnica między rywalami była najmniejsza w historii naszego kraju.
Z jakim programem do wyborów szedł Nawrocki? Oto szczegółowe punkty.
Najnowsze informacje o wynikach, przebiegu głosowania, a także powyborcze reakcje publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.