"Wydarzenia" Polsatu najbardziej neutralne w kampanii wyborczej 2025
"Wydarzenia" Polsatu zdecydowanie najczęściej spośród wszystkich programów informacyjnych dostępnych w polskiej telewizji sięgały po neutralny ton w przedstawianiu kandydatów na prezydenta - wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Zespół badawczy z Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS przeanalizował materiały dotyczące kandydatów na prezydenta w tegorocznych wyborach, prezentowane w polskich telewizyjnych programach informacyjnych.
Pod lupą naukowców znalazły się "Wydarzenia" Polsatu, "19:30" TVP1, "Fakty" TVN i "Dzisiaj informacje" Telewizji Republika. Przeanalizowano materiały emitowane między 18 listopada ubiegłego roku, a 10 maja, łącznie 7 629 newsów.
Wybory prezydenckie 2025. "Wydarzenia" Polsatu najbardziej neutralne w kampanii wyborczej
Z danych przedstawionych we "wstępnym raporcie z analizy ekspozycji kandydatów w telewizyjnych programach informacyjnych przed wyborami prezydenckimi w Polsce w 2025" opublikowanym przez UMCS wynika, że to "Wydarzenia" Polsatu najchętniej spośród wszystkich przeanalizowanych, przedstawiały w neutralny sposób polityków ubiegających się o najważniejszy urząd w państwie.
W przypadku Rafała Trzaskowskiego jako neutralne oceniono 53 proc. emitowanych przez "Wydarzenia" newsów. Podobnie jeśli chodzi o Karola Nawrockiego (46 proc.), czy Sławomira Mentzena (62 proc.). Ten odsetek dopełniły materiały o charakterze "ambiwalentnym". Materiałów ocenionych przez badaczy jako "pozytywne" lub "negatywne" wobec danego kandydata było zdecydowanie najmniej w porównaniu do konkurencji.
Oznacza to, że to w czołowym programie informacyjnym Polsatu znalazło się najwięcej rzetelnych materiałów na temat głównych kandydatów na urząd prezydenta. "'Wydarzenia' najchętniej sięgały po neutralny ton w opisie rzeczywistości kampanijnej" - czytamy we wnioskach raportu badaczy.
Finalne wyniki zostaną opublikowane już po zakończeniu kampanii wyborczej dotyczącej I tury wyborów prezydenckich i dotyczyć będą wydań emitowanych od 18 listopada 2024 r. do 31 maja 2025 r.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy)
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL)
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji)
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS)
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO)
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem)