Wybory prezydenckie a mObywatel. Co zrobisz w aplikacji przed głosowaniem?
1 czerwca odbędzie się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Posiadacze aplikacji mObywatel mogą skorzystać z usługi "Wybory", dzięki której da się sprawdzić informacje o swoich prawach wyborczych i miejscu głosowania. Jakie jeszcze funkcjonalności znajdują się w usłudze? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Aplikacja mObywatel umożliwia wygodne załatwianie wielu spraw z poziomu swojego smartfona bądź komputera. Mowa tutaj między innymi o zastrzeżeniu numeru PESEL, uzyskaniu dostępu do mandatów, czy opłacaniu zobowiązań urzędowych.
Wybory prezydenckie 2025. Druga tura. Co można sprawdzić w mObywatelu?
Co ważne - mObywatel oferuje również usługę "Wybory". Usługa ta umożliwia sprawdzenie przydatnych informacji dotyczących głosowania. Jest ona dostępna po zalogowaniu się do aplikacji. Na ekranie głównym trzeba przejść do sekcji "Usługi", a następnie wybrać "Wybory".
W usłudze "Wybory" użytkownik może sprawdzić swoje prawa wyborcze, poznać konkretny termin zbliżających się wyborów, a także zweryfikować swoje miejsce głosowania (numer obwodu i adres siedziby obwodowej komisji wyborczej).
Ponadto istnieje możliwość jednorazowej zmiany miejsca głosowania. Wówczas aplikacja przekierowuje użytkownika do stosownego wniosku.
Należy zaznaczyć, że nie ma możliwości głosowania przez aplikację ani internet. W celu oddania głosu w wyborach należy udać się do swojej obwodowej komisji wyborczej. W pewnych przypadkach istnieje możliwość głosowania korespondencyjnego bądź z pomocą pełnomocnika.
Wybory prezydenckie 2025. Do kiedy można zmienić miejsce głosowania przed drugą turą?
Osoby przebywające w dniu wyborów poza domem mogą oddać swój głos w innym miejscu. Jak to zrobić? Należy wcześniej złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Czas na złożenie takiego wniosku minął 29 maja.
Jeśli już przed pierwszą turą składałeś wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania, to teraz nie trzeba robić tego ponownie. W takiej sytuacji głosujemy w tym samym miejscu, co podczas pierwszej tury.
Jeśli jednak miejsca głosowania w pierwszej i drugiej turze są inne, konieczne są zaświadczenia o prawie do głosowania. Przy pierwszej turze urzędy posiłkowały się zaświadczeniem o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania, natomiast na drugą turę obowiązuje zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS).
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.