Wybory prezydenckie 2025. Druga tura idzie na frekwencyjny rekord
Pierwsza tura wyborów prezydenckich 2025 zaskoczyła nawet specjalistów. Polacy tłumnie ruszyli do urn, a frekwencja w pierwszej turze była największa w historii. W poprzednich latach przebito ją tylko dwukrotnie i to wyłącznie w drugich turach. Czy w tym roku idziemy na rekord? Ile potrzeba , by go osiągnąć? Wyjaśniamy.

Spis treści:
Dane na temat frekwencji po każdych wyborach udostępnia Państwowa Komisja Wyborcza. Z tego powodu rekordowe wyniki z tego roku możemy zestawić z frekwencją z poprzednich lat. Jak przedstawiała się frekwencja wyborów prezydenckich od czasu pierwszych wolnych wyborów w 1990 roku? Oto szczegóły.
Wybory prezydenckie 2025. Frekwencja wyborcza. Jak się ją oblicza?
Frekwencja wyborcza to ważny wskaźnik, od którego mogą zależeć wyniki wyborów. Ustalana jest przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych dostarczonych przez lokalne komisje wyborcze. PKW zestawia liczbę wydanych kart do głosowania z liczbą osób, które mają prawo oddać głos.
W dniu wyborów organizowane są konferencje prasowe, dzięki którym obywatele wiedzą, jak wygląda aktualna frekwencja wyborcza na daną godzinę.
Wybory prezydenckie od lat wyróżniają się frekwencją. Cieszą się największym zainteresowaniem wyborców w porównaniu do wyborów parlamentarnych, samorządowych czy do Parlamentu Europejskiego. W tym roku liczba wyborców pobiła rekordy z poprzednich lat. Jak dokładnie się prezentowały?
Jak wyglądała frekwencja w wyborach prezydenckich w poprzednich latach?
Pierwsze wolne wybory prezydenckie III RP odbyły się w 1990 roku, a wygrał je Lech Wałęsa. Frekwencja w pierwszej turze wyborów wyniosła 60,63 proc., a w drugiej 53,40 proc.
Uwagę warto jednak zwrócić na kolejne wybory, które odbyły się pięć lat później. To właśnie wtedy frekwencja ustanowiła rekord, który nie został pobity przez kolejne 35 lat. Do pierwszej tury podeszło 64,70 proc. głosujących, a do drugiej 68,23 proc. wyborców. Kandydatem, który wygrał, był Aleksander Kwaśniewski, który zdobył w I turze 35,11 proc. poparcia, a w drugiej 51,72 proc.
Kolejne lata nie przyniosły zaskoczeń, a frekwencja wyglądała w nich następująco:
- 2000 rok - w I turze: 61,12 proc., brak II tury,
- 2005 rok - w I turze: 49,74 proc., w II turze: 50,99 proc.,
- 2010 rok - w I turze: 54,94 proc., w II turze, 55,31 proc.
- 2015 rok - w I turze: 48,96 proc., w II turze 55,34 proc.
Kolejnym zaskoczeniem pod względem frekwencji był rok 2020. Wtedy do wyborów w I turze przystąpiło aż 64,51 proc. osób, a w II turze 68,18 proc. To był pierwszy raz, kiedy rekord z 1995 roku mógł zostać pobity. Zabrakło jednak kilku setnych procenta.
Wybory prezydenckie 2025. Frekwencja zaskoczyła. Druga tura przyniesie rekord?
Pierwsza tura tegorocznych wyborów przyniosła duże zaskoczenie - głos oddało aż 67,31 proc. wyborców. Jak możemy zobaczyć na danych z poprzednich lat, nigdy nie cieszyła się aż tak dużym zainteresowaniem.
Już niedługo będziemy mogli się przekonać, czy głosujący ponownie się wykażą, tym razem w drugiej turze wyborów prezydenckich.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki mierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS).
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.