Wyborcy kandydata zmieniają zdanie. Najnowszy sondaż
Zwolennicy Karola Nawrockiego zmieniają swoje stanowisko w kwestiach dotyczących prawa aborcyjnego oraz związków partnerskich, także dla osób tej samej płci - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 dla Radia ZET . Jak zauważono, na finiszu wyścigu prezydenckiego "zmienia się struktura elektoratu" kandydata popieranego przez PiS. Jednak wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego ta tendencja jest prawie niezauważalna.

Tuż przed drugą turą wyborów prezydenckich pracownia Opinia24 na zlecenie Radia ZET przeprowadziła sondaż, w którym zbadała, jak na przestrzeni kilku tygodni zmieniały się odpowiedzi obu grup wyborców w tematach najbardziej polaryzujących oba elektoraty, dotyczących między innymi kwestii światopoglądowych.
Pierwsze badanie na zlecenie Radia ZET zostało przeprowadzone między 2 a 6 kwietnia 2025 roku, czyli przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Kolejne - między 23 a 26 maja, czyli po pierwszej turze, która odbyła się 18 maja.
W badaniu zapytano Polaków o trzy kwestie:
- zakaz aborcji ciąży będącej wynikiem gwałtu,
- przyzwolenie na wprowadzenie związków partnerskich także dla osób tej samej płci
- zgodę na usunięcie krzyży z urzędów.
Sondaż przedwyborczy. Padło pytanie o prawo aborcyjne
W sondażu zapytano Polaków: "Jakie ustawy przedłożone przez Sejm powinien Pana / Pani zdaniem podpisać prezydent? Zakazanie aborcji ciąży będącej wynikiem gwałtu?".
Za podpisaniem takiej ustawy jest 20 proc. Polaków, a przeciwko 64 proc. - wynika z badania przeprowadzonego dla Radia ZET.
Z kolei rozkład odpowiedzi w elektoratach wygląda następująco.
Wśród wyborców Rafała Trzaskowskiego w pierwszym sondażu - tego przed pierwszą turą - 16 proc. było na "TAK" a 80 proc. na "NIE".
W kolejnym, przeprowadzonym tydzień przed drugą turą wyborców, te proporcje rozkładają się odpowiednio: 16 proc. na "TAK", 78 proc. na "NIE".
W przypadku zwolenników Karola Nawrockiego w pierwszym sondażu 41 proc. osób odpowiedziało, że chciałoby podpisania ustawy zakładającej zmiany w prawie aborcyjnym, a 46 proc. odparło, że "NIE".
W kolejnym badaniu - przed druga turą - zwolenników zmian było mniej, bo 27 proc., a przeciwników więcej - 56 proc.
Wybory prezydenckie. Jesteś za czy przeciwko wprowadzeniu związków partnerskich, także dla osób jednej płci?
Na kolejne pytanie: "Jakie ustawy przedłożone przez Sejm powinien Pana / Pani zdaniem podpisać prezydent? Wprowadzenie związków partnerskich także dla osób jednej płci?" 39 proc. Polaków odpowiedziało, że jest za podpisaniem takiej ustawy, a przeciwko jest 47 proc.
Jeśli chodzi o wyborców Rafała Trzaskowskiego z początku kwietnia 81 proc. było na "TAK", a 11 proc. na "NIE".
W badaniu przeprowadzonym przed drugą turą wyborów prezydenckich wyniki rozłożyły się podobnie: 74 proc. na "TAK", 15 proc. na "NIE".
Z kolei wśród wyborców Karola Nawrockiego rozbieżności między jednym a drugim badaniem okazały się większe.
Przed pierwsza turą 12 proc. ankietowanych zwolenników kandydata popieranego przez PiS zagłosowało, że jest za wprowadzeniem związków partnerskich, a przeciwko - 82 proc.
Tydzień przed drugą turą na "TAK" było już 18 proc. badanych, a na "NIE" - 72 proc.
Usunięcie krzyży z urzędów. Co uważają Polacy?
W sondażu zapytano: "Jakie ustawy przedłożone przez Sejm powinien Pana / Pani zdaniem podpisać prezydent? Usunięcie krzyży z urzędów?".
Przeciwko wprowadzeniu prawa, które nakazywałoby zdejmować krzyże ze ścian w urzędach, jest ponad połowa ankietowanych - 56 proc., a za takimi zmianami - mniej niż co trzeci ankietowany 27 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonym dla Radia ZET.
W grupie zwolenników Rafała Trzaskowskiego w kwietniowym sondażu 59 proc. opowiedziało się za wprowadzeniem prawa, które wyprowadziłoby krzyże z urzędów, a 28 proc. uznało, że to nie jest dobry pomysł. Przed druga turą 54 proc. jest na "TAK", 31 proc. na "NIE".
Z kolei wyborcy Karola Nawrockiego przed pierwszą turą na TAK zagłosowali w 5 proc, a na "NIE" w 94 proc. W majowym badaniu wyniki pokazały, że za usunięciem krzyży z urzędów jest już dokładnie co dziesiąty jego wyborca - 10 proc., a osób, które są przeciwko pozbywaniu się chrześcijańskich symboli z urzędów jest 86 proc.
Najnowszy sondaż. Zmiany w poglądach wyborców
Jak wynika z przeprowadzonego przez pracownię Opinia24 badania, zwolennicy Karola Nawrockiego zmieniają swoje stanowisko w kwestiach takich jak zakaz aborcji ciąży będącej wynikiem gwałtu czy wprowadzenie związków partnerskich także dla osób tej samej płci.
Jak opisuje Radio ZET "może to oznaczać, że w kluczowym momencie kampanii zmienia się struktura elektoratu kandydata popieranego przez PiS". Jednak wśród zwolenników Rafała Trzaskowskiego takiego zjawiska nie widać.
Pierwszy sondaż zrealizowano na reprezentatywnej próbie 1002 Polaków w wieku 18 lat i więcej w dniach 2-6 kwietnia 2025 roku metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz internetowego (CAWI). Drugi sondaż przeprowadzono w dniach 23-26 maja 2025 roku na reprezentatywnej próbie 1021 Polaków w wieku 18 lat i więcej również przy użyciu metod CATI i CAWI. Wyniki procentowe zaokrąglono do pełnych wartości - podaje Radio ZET.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.