Piwo Mentzena z Trzaskowskim. Prawicowi internauci podzieleni
42 proc. prawicowych internautów, w tym wyborców Konfederacji, uznało spotkanie Sławomira Mentzena z Rafałem Trzaskowskim przy piwie za "zdradę ideologiczną" - wynika z najnowszego badania. Z kolei co trzeci ankietowany uznał je za gest dialogu. - Możemy mówić o demobilizacji tego elektoratu - ocenił sondaż szef kolektywu analitycznego Michał Fedorowicz.

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, podobnie jak wcześniej wspierany w wyborach przez PiS Karol Nawrocki rozmawiał w sobotę z liderem Konfederacji w kanale Sławomira Mentzena na YouTube. Zaraz po dyskusji Trzaskowski i jego sztab spotkali się z Mentzenem w pubie przy piwie.
Z raportu Europejskiego Kolektywu Analitycznego wynika, że 42 proc. prawicowych internautów uznało to za "akt zdrady ideologicznej, niezgodny z dotychczasową narracją Konfederacji". Wśród głównych zarzutów zwolenników Konfederacji pojawiła się "zdrada wartości przez Mentzena", a sam gest oceniono jako polityczny PR oraz "sprzedanie się' establishmentowi".
- Z perspektywy użytkowników mediów społecznościowych po prawej stronie zapanował chaos informacyjny i możemy powiedzieć, że tak naprawdę nastąpiło coś, co możemy identyfikować jako pewien stopień demobilizacji tego elektoratu - powiedział szef Res Futury Michał Fedorowicz.
33 proc. wszystkich komentujących spotkanie w pubie uznało je za gest dialogu. Z kolei 15 proc. stanowiły reakcje kpiące i wyśmiewające zarówno uczestników spotkania, jak i odbiór medialny. 10 proc. komentarzy miało charakter neutralny i informacyjny.
Około 37 proc. komentarzy wyrażało negatywne emocje wobec spotkania polityków, a blisko 23 proc. z nich wskazywało na rozczarowanie brakiem konfrontacji oraz odbiór rozmowy Mentzen-Trzaskowski jako polityczne wycofanie się z radykalnych postulatów.
Wybory prezydenckie 2025. Internauci ocenili piwo Trzaskowskiego z Mentzenem
W trakcie rozmowy Mentzena i Trzaskowskiego 71 proc. komentarzy dotyczących Mentzena było pozytywnych lub neutralnych oraz wyrażających oczekiwanie na twardą postawę wobec kandydata na prezydenta, a 85 proc. komentarzy dotyczących Trzaskowskiego było wrogich lub sceptycznych.
Bezpośrednio po debacie nastąpiło silne pogorszenie nastawienia wyborców Konfederacji; 54 proc. stanowiły negatywne komentarze, z zarzutami m.in. o brak asertywności. Wobec Rafała Trzaskowskiego pojawiło się około 60 proc. krytycznych głosów, ale także 6 proc. pozytywnych ocen, wyrażających uznanie za kulturę i przygotowanie do rozmowy.
- Nie wydaje się, żeby Rafał Trzaskowski bardzo przekonał odbiorców, natomiast na pewno ten cel, który w jakimś stopniu założył sobie sztab - do mobilizacji części elektoratu, można zaryzykować stwierdzenie, że gdzieś zostało to ziarno zasiane, ale nie wiemy jaka będzie ostateczna dynamika kampanii - powiedział Fedorowicz.
Wśród najczęściej występujących zwrotów w kontekście Sławomira Mentzena - na podstawie komentarzy dotyczących Rafała Trzaskowskiego występowały m.in. głosy takie jak: "Mentzen się sprzedał", "Zdrada wartości" i "Mentzen z Trzaskowskim przy piwie". Te zwroty zaliczają się do 58 proc. wszystkich sformułowań odnoszących się do Mentzena w kontekście interakcji z Trzaskowskim.
Wśród najczęściej wymienianych cech Rafała Trzaskowskiego znalazły się m.in.: kulturalny i opanowany (24 proc.) - często wskazywany w kontekście stylu debaty i rozmowy z Mentzenem, merytoryczny i kompetentny (21 proc.) - oceniany na podstawie argumentacji i wiedzy, zwłaszcza w porównaniu do konkurentów oraz "dwulicowy i politycznie wyrachowany" (18 proc.) - w kontekście krytyki samego spotkania z Mentzenem i strategii wyborczej.
Rozmowa Sławomira Mentzena i Rafała Trzaskowskiego, która odbyła się w sobotę 24 maja była transmitowana na żywo na kanale YouTube polityka Konfederacji. Pobiła ona rekord liczby oglądających, która przekroczyła 600 tysięcy, stając się najbardziej popularną transmisją na YouTube o tematyce politycznej w Polsce. W niedzielę wieczorem liczba odsłon rozmowy z Trzaskowskim sięgnęła 4 mln 200 tys., wcześniejsza rozmowa z Nawrockim została wyświetlona 4,5 mln razy.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.