Pierwsza konferencja PKW. Podano wstępne informacje
Członkowie Państwowej Komisji Wyborczej zebrali się na pierwszej konferencji w dniu wyborów prezydenckich. - Żadna z OKW nie zgłosiła do PKW informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie - przekazał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

O godz. 9:30 rozpoczęła się pierwsza w dniu wyborów prezydenckich konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Udział wzięli w niej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak, członkowie PKW Mirosław Suski i Ryszard Kalisz oraz szef KBW Rafał Tkacz.
- Początek głosowania o 7:00 odbył się bez żadnych incydentów. Żadna z OKW nie zgłosiła do PKW informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie. Oznacza to, że nie wydarzyło się nic w pierwszych godzinach głosowania co mogłoby przedłużyć głosowanie zaplanowane do godz. 21:00 - przekazał Marciniak.
Pierwsza konferencja PKW w dniu wyborów. Sylwester Marciniak: Jest bardzo spokojnie
Przewodniczący wskazał, że niektórzy wyborcy uważają, że karty są sfałszowane, ze względu na ścięty górny róg - w Tarnowie głosujący mieli nawet zawiadomić o sprawie policję. Jak wyjaśnił, jest to element ułatwiający dla osób niewidomych i nie należy się tym niepokoić.
Marciniak poinformował też, że "w tle są jakieś nie do końca potwierdzone informacje na temat udziału członków komisji w stanie wskazującym na spożycie alkoholu". Jak wyjaśnił, jeden z nich uciekł, gdy miał być doprowadzony na badanie na komisariacie, drugi natomiast miał dopuszczalną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Przewodniczący PKW zasugerował, że powyższe przypadki są incydentalne i nie mają wpływu na przebieg wyborów. - Jest bardzo spokojnie. Mam nadzieję, ze tak będzie do końca, do godz. 21:00 - wyjaśnił.
Kolejne konferencje PKW przewidziane są na 13:30 i 18:30. Będą to tzw. konferencje frekwencyjne.
Wybory prezydenckie 2025. Polacy ruszyli do urn
W niedzielę o godz. 7:00 otwarto lokale wyborcze. Głosowanie przeprowadzane jest w ponad 32 tys. lokali. Oprócz tego głosowanie odbywa się także w 511 obwodach za granicą.
Uprawnionych do oddania głosu jest ok. 29 mln wyborców. By wziąć udział w wyborach, należy okazać komisji wyborczej ważny dokument tożsamości. Można użyć tez aplikacji mObywatel.
By oddać ważny głos, należy postawić znak X w kratce znajdującej się z lewej strony nazwiska wybranego kandydata. Wskazać można tylko jednego z nich. Na każdej karcie do głosowania wyborca odnajdzie stosowne informacje o tym, jak poprawnie oddać głos.
Wybory potrwają do godz. 21:00 - chyba, że PKW zarządzi inaczej. Do zakończenia głosowania trwa cisza wyborcza - za jej złamanie grożą surowe kary finansowe.