"Nie do przyjęcia". Ambasador Ukrainy grzmi ws. postulatu Mentzena
Decyzja o zabronieniu czy ograniczeniu jakichś praw Ukrainy jest nie do przyjęcia, bo to dla nas jest zasadnicza sprawa istnienia - ocenił Wasyl Bodnar, ambasador Ukrainy w Polsce. Dyplomata odniósł się w ten sposób do jednego z punktów, które Sławomir Mentzen zaproponował do podpisania kandydatom II tury wyborów prezydenckich.

Wasyl Bodnar zapewnił w rozmowie z RMF FM, że Ukraina będzie respektować każdy scenariusz wyników wyborów prezydenckich w Polsce i będzie współpracować z każdym z możliwych kandydatów, by utrzymać dobre relacje dwustronne.
Choć zdaniem dyplomaty wybór nowego prezydenta to sprawa wyłącznie Polaków, nie zostawił bez komentarza efektów czwartkowej rozmowy Sławomira Mentzena z Karolem Nawrockim. Poskutkowało ono podpisaniem deklaracji, w której znalazł się m.in. punkt: "Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO"
- Decyzja o zabronieniu czy ograniczeniu jakichś praw Ukrainy jest nie do przyjęcia, bo to dla Ukrainy jest zasadnicza sprawa istnienia - ocenił Bodnar. Ambasador podkreślił przy tym, że obecność Kijowa w Sojuszu to kwestia bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, ale i Polski.
Dyplomata uprzedził jednocześnie, że jeśli zaistnieje taka konieczność, Ukraina nie odpuści negocjacji w tej sprawie.
- Polityka jest polityką, a stosunki dwustronne oczywiście układają się pod kątem interesów państw. Mamy tutaj wspólny interes w bezpieczeństwie i myślę, że po wyborach już będziemy mieli możliwość rozmawiać bezpośrednio o tym, jak widzi dane zagadnienie ten czy inny kandydat - stwierdził.
Wybory prezydenckie. Nawrocki podpisał listę postulatów Mentzena
W czwartek Karol Nawrocki gościł u Sławomira Mentzena. Podczas spotkania politycy dyskutowali m.in. na temat listy postulatów Konfederacji. Mentzen stwierdził wcześniej, że chce na ich temat porozmawiać z Karolem Nawrockim i Rafałem Trzaskowskim, by pomóc swoim wyborcom zdecydować, kogo powinni poprzeć w drugiej turze wyborów prezydenckich. Przed spotkaniem lista postulatów została opublikowana w sieci:
- Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją.
- Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy.
- Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO.
- Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni.
- Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej.
- Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta.
Jako pierwszy gościł u polityka Konfederacji Karol Nawrocki. Podczas czwartkowego spotkania podpisał pełną listę przedstawionych mu postulatów. Spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaplanowano na sobotę. Choć kandydat KO wyraził gotowość do rozmowy na temat postulatów z góry zapowiedział, że nie zgadza się z jednym z nich. Wyjaśnił, że nie poprze postulatu dotyczącego akcesji Ukrainy do NATO.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki. Kiedy druga tura?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie, które odbędzie się 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS). W pierwszej turze Trzaskowski zdobył 31,36 proc. głosów, a Nawrocki 29,54 proc.
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Zapoznaj się ze szczegółami głosowania w drugiej turze.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.