Mylne kroki Trzaskowskiego i Nawrockiego. Zaważą na ostatniej prostej?
Karol Nawrocki, który prędko zgodził się podpisać "deklarację toruńską" Sławomira Mentzena, dał amunicję Rafałowi Trzaskowskiemu, a ten szybko to wykorzystał - przekonują Piotr Witwicki i Marcin Fijołek w nowym odcinku podcastu "Polityczny WF". Potknięcia przy rozmowie z liderem Konfederacji popełnił jednak i kandydat KO na prezydenta. - Był bezradny z tłumaczeniem się w sprawie spotów finansowanych z zagranicy - słyszymy.

Zorganizowane w Toruniu rozmowy Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego, do których zaprosił ich Sławomir Mentzen, nadały ton kampanii wyborczej przed decydującą, drugą turą. O ich skutkach, a także pomyłkach, jakie popełnili obaj kandydaci i ich współpracownicy, rozmawiali Piotr Witwicki oraz Marcin Fijołek w nowym odcinku podcastu "Polityczny WF".
- Jeżeli chodzi o takie "polityczne ABC" to często czepialiśmy się sztabu Trzaskowskiego mówiąc, że popełnia dość podstawowe błędy. A tutaj sztab Nawrockiego umówił rozmowę z Mentzenem w najbliższym możliwym terminie, w ciągu dnia, po innym wystąpieniu (kandydata PiS - red.). To wydaje się być błędem - mówił redaktor naczelny Interii.
"Polityczny WF" - nowy odcinek w każdy piątek w serwisie Interia Wydarzenia oraz na platformach YouTube, Spotify i Podcasty Apple!
Deklaracja toruńska Mentzena. Nawrocki podpisał, Trzaskowski odmówił
Jak argumentował Piotr Witwicki, dzięki takiemu posunięciu PiS włodarz Warszawy dostał amunicję i "dość bezwzględnie ją wykorzystywał w trakcie piątkowej debaty przeciw Nawrockiemu". - "A obiecał pan to Mentzenowi", "A tutaj pan zrobił to" i kreował się na kandydata - w rozmowie z Mentzenem wyszło mu całkiem nieźle - po prostu podmiotowego - ocenił.
"Polityczny WF" - zobacz nowy odcinek podcastu Interii!
Dalszy ciąg artykułu pod wideo
Natomiast Marcin Fijołek wspomniał o trwającej dość krótko radości wśród polityków PiS po tym, jak Nawrocki prędko zgodził się debatować z Mentzenem, a także podpisać "ledwo opublikowane" osiem punktów tzw. deklaracji toruńskiej, które przygotował lider Konfederacji.
- Tymczasem Trzaskowski czekał: i z przyjęciem zaproszenia, i umówieniem terminu, i chyba wyczekał dobry moment. Mógł pokazać się jako ktoś inaczej prowadzący rozmowę z Mentzenem niż - jak to złośliwie słyszałem w Sejmie - petent, który przyszedł, zgadzając się na wszystko - uznał prowadzący "Graffiti" w Polsat News.
Nawrocki zerwał z bazą wyborców, a Trzaskowski nie poradził sobie w sprawie Ukrainy?
Marcin Fijołek zwrócił też uwagę, że Nawrocki "mocno dystansował się od pomysłów i idei PiS-u", takich jak polityka covidowa, migracyjna oraz wobec Ukrainy oraz działania w sferze podatków, w tym Polski Ład.
- Zwłaszcza na początku rozmowy miałem poczucie, że kandydat PiS powinien być kandydatem Konfederacji. Wiem, że sztabowcy Nawrockiego będą przekonywać w nieskończoność, że tak wychodzi z badań i nie mogą postawić na kogoś czysto partyjnego, bo jednak ośmioletni bagaż rządów ciąży, a nie pomaga (...). Dla mnie to było zbyt mocne zerwanie także z bazą wyborców - kontynuował.
Z kolei według Piotra Witwickiego wspomniany temat Ukrainy był jedynym podczas starcia Trzaskowskiego z Mentzenem, z którym pierwszy z polityków "nie poradził sobie tak dobrze, jak mógł". - Trochę mu zabrakło argumentów i nieco uległ presji, przyjmując narrację Mentzena - podkreślił w podcaście "Polityczny WF".
Spoty z zagranicy a kampania wyborcza. Czy Trzaskowski mógł to wytłumaczyć?
Redaktor naczelny Interii stoi na stanowisku, że Trzaskowski powinien użyć słów takich jak: "A co mówiono o Polsce, gdy chciała wstąpić do NATO i Unii Europejskiej?". - To podstawowy argument, który otwiera oczy - uzupełnił, zaznaczając, że mowa o ewentualnym członkostwie Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim jako przyszłościowym celu.
Marcin Fijołek jako "największą wtopę" kandydata KO z tamtej rozmowy - która "była dobra dla Trzaskowskiego" - wskazał "wątek finansowania spotów z zagranicy, które krążą po sieci". - Trzaskowski trochę był bezradny z tłumaczeniem się. Może to po prostu nie do wytłumaczenia? - zastanawiał się dziennikarz.
W podcaście "Polityczny WF" także o tym, czy ataki PiS na Konfederację szkodzą Karolowi Nawrockiemu, czy obu sztabom uda się zmobilizować elektoraty na wschodzie i zachodzie Polski, dlaczego premier Donald Tusk cytował Jacka Murańskiego oraz nieoczekiwanym kroku Rafała Trzaskowskiego, który do współpracy zaprosił byłego szefa BBN Jacka Siewierę. Zobacz nowy odcinek!