Lawina politycznych komentarzy po debacie. "Potrzebujących się nie chowa"
Nie milkną echa poniedziałkowej debaty przedwyborczej. Wśród ocen wystąpień kandydatów pojawiły się też słowa wyjaśnienia. - W Gdańsku, mieście solidarności, osób potrzebujących pomocy się nie chowa - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, odnosząc się do słów Karola Nawrockiego. Kontrowersje wzbudziło też zachowanie dwóch uczestników dyskusji, którzy - mimo zakazu wnoszenia telefonów do studia - zamieszczali wpisy na platformie społecznościowej.

Ostatnia debata prezydencka przed pierwszą turą wyborów trwała trzy i pół godziny. W spotkaniu organizowanym przez TVP, Polsat i TVN wzięli udział wszyscy zarejestrowani kandydaci.
Jeszcze podczas zaciętych dyskusji w sieci zaczęły pojawiać się pierwsze komentarze oglądających starcie kandydatów polityków. Jako jeden z pierwszych głos zabrał premier Donald Tusk, przekonując na platformie X, że w niedzielę "wybór powinien być prosty" .
Wybory prezydenckie. Aleksandra Dulkiewicz odpowiada na zaczepkę Karola Nawrockiego: Potrzebujących się nie chowa
W czasie debaty kandydat KO Rafał Trzaskowski zapytał kandydata popieranego przez PiS Karola Nawrockiego, czy "nie jest mu wstyd" podpisywać oświadczenie dot. zobowiązania do dożywotniej opieki nad Jerzym Ż. - seniorem, od którego Nawrocki przejął mieszkanie w Gdańsku, ale który ostatecznie trafił do domu pomocy społecznej. Na uwagę, że nie miał kontaktu z seniorem, Nawrocki odpowiedział: "bo go schowała pana koleżanka". Była to aluzja do popieranej przez Koalicję Obywatelską prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.
Dulkiewicz, zapytana przez Wirtualną Polskę o ten fragment debaty podkreśliła, że "w Gdańsku, mieście solidarności, osób potrzebujących pomocy się nie chowa, lecz otacza należytym szacunkiem i profesjonalnym wsparciem". Jak dodała, "tak było i jest również w przypadku pana Jerzego".
Debata przedwyborcza. Siemoniak punktuje Nawrockiego, Bosak chwali Mentzena
Podobnie jak premier, debatę na X ocenił minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Stwierdził, że "podczas wyjątkowo długiej debaty Nawrocki nie potrafił wiarygodnie odpowiedzieć na pytania o jego geszeft z mieszkaniem". "To pokazuje kim ten człowiek jest" - ocenił.
Z kolei wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) ocenił (także na X), że kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen "świetnie sobie poradził" i zaprezentował program formacji "w mądry i wiarygodny sposób", pomimo "chaotycznej formuły, tendencyjnej prowadzącej (Doroty Wysockiej-Schnepf - red.) i bardzo długiego czasu trwania debaty".
"Słabo wypadł za to faworyt mediów i sondażowni Rafał Trzaskowski, który wyraźnie źle znosił krytykę, a wciskanie czegoś rywalom tuż przed zamknięciem debaty trąciło już desperacją" - dodał.
Wybory 2025. Anna Maria Żukowska o Rafale Trzaskowskim: Pogarda i lekceważenie
Głos zabrała także przewodnicząca Klubu Parlamentowego Lewica Anna Maria Żukowska, odnosząc się do dyskusji między Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim.
Ten chichot przy temacie reprywatyzacji może go dużo kosztować. Pogarda dla realnych problemów lokatorów i lekceważenie afery Hanny Gronkiewicz-Waltz" - oceniła.
W kandydata KO uderzył też poseł PiS Sebastian Łukaszewicz. "'Jest pan skuteczniejszy niż mafie reprywatyzacyjne' - powiedział Karol Nawrocki do Rafała Trzaskowskiego. Rafał zaraz się popłacze" - napisał.
Z kolei Romach Giertych odniósł się do wystąpienia Krzysztofa Stanowskiego.
"Mówiłem wam wszystkim, kim jest Stanowski. Dzisiaj się odsłonił zupełnie" - ocenił, dodając hasztag "PiStanowski", sugerujący, że kandydat na prezydenta popiera PiS.
Giertych nawiązał w ten sposób do krytyki Stanowskiego pod adresem prowadzącej Doroty Wysockiej-Schnepf z TVP, która kandydat nazwał "arcykapłanką propagandy". Stanowski zarzuca Telewizji Polskiej wspieranie kandydatury Rafała Trzaskowskiego.
Debatę komentowali także przedstawiciele Polski 2050, zachwalając wystąpienie Szymona Hołowni.
"Dziś nie tylko mówił - on poruszał. Spokój, siła, serce. Pokazał, że prezydent może być blisko ludzi, a nie ponad nimi. Jeśli tęsknisz za nadzieją w polityce - właśnie ją widziałeś" - oceniła marszałka Sejmu Marta Cienkowska.
Najnowsze informacje o sondażach, kampanii i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025 .
Internauci oburzeni wpisami kandydatów. "Przecież to było zakazane"
W gronie osób, które skomentowały przebieg debaty jeszcze w czasie jej trwania znalazł się niespodziewanie jeden z kandydatów. "Nudno" - ocenił krótko Krzysztof Stanowski. "Racja" stwierdził po chwili w odpowiedzi Sławomir Mentzen.
Wpisy nie umknęły uwadze internautów, którzy przypomnieli kandydatom, że mieli oni nie wnosić telefonów do studia na czas trwania debaty.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja. Ewentualna druga tura przewidziana jest na 1 czerwca.
Wybory prezydenckie 2025. Lista kandydatów
Artur Bartoszewicz (kandydat niezależny)
Magdalena Biejat (kandydatka Nowej Lewicy )
Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej)
Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050 i PSL )
Marek Jakubiak (kandydat Wolnych Republikanów)
Maciej Maciak (kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju)
Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji )
Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS )
Joanna Senyszyn (kandydatka niezależna)
Krzysztof Stanowski (kandydat niezależny)
Rafał Trzaskowski (kandydat KO )
Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców)
Adrian Zandberg (kandydat Razem )