Kampania prezydencka na finiszu. Opublikowano jedne z ostatnich prognoz
Rafał Trzaskowski zdobyłby 32,7 proc. głosów, a Karol Nawrocki 27,5 proc. - wynika z jednej z najnowszych prognoz wyniku wyborów. Oznacza to, że różnica między tymi kandydatami wynosi niewiele więcej niż 5 pkt proc. Podium zamyka kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen. To niejedyne badanie, które się pojawiło na finiszu kampanii.

Kandydat KO Rafał Trzaskowski mógłby liczyć na 32,7 proc. głosów, popierany przez PiS Karol Nawrocki na 27,5 proc. - wynika z prognozy wyników pierwszej tury wyborów prezydenckich, przekazanej w czwartek przez CBOS.
Trzecie miejsce zajął kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen z wynikiem 13,7 proc.
Wybory prezydenckie 2025. Na czele rankingu Rafał Trzaskowski
Na czwartym miejscu plasuje się kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia z wynikiem 6,2 proc. Kandydat Partii Razem Adrian Zandberg mógłby liczyć na 5,7 proc.
Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat na 4,9 proc. Z kolei europoseł Grzegorz Braun zanotował poparcie na poziomie 4,4 proc.
Z pozostałych kandydatów 1 proc. poparcia przekroczyli jeszcze - Joanna Senyszyn (1,6 proc.) oraz Marek Jakubiak (1,5 proc.).
Dalej uplasowali się: dziennikarz Krzysztof Stanowski (0,9 proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz (0,6 proc.), lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju Maciej Maciak (0,2 proc.) oraz kandydat Bezpartyjnych Samorządowców Marek Woch (0,1 proc.).
Wybory prezydenckie. Frekwencja przekroczyłaby 65 proc.
Przewidywana frekwencja w pierwszej turze wyniosłaby 66,9 proc. Wynik ten uzyskano poprzez połączenie deklaracji udziału w głosowaniu z analizą postaw społecznych i historycznych wskaźników uczestnictwa wyborczego.
CBOS zaznaczył, że prognozę - od zwykłych sondaży, prezentujących jedynie deklaracje respondentów - odróżnia fakt, że uwzględnia ona także przewidywane wybory osób, które zadeklarowały udział w nadchodzących wyborach prezydenckich, ale odmówiły wskazania preferowanego kandydata lub nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji wyborczej. Grupa ta obejmuje 261 respondentów, a więc stanowi duży odsetek wszystkich respondentów.
Jak przekazano, prognoza została przygotowana na podstawie dwóch niezależnych badań, przeprowadzonych w pierwszej połowie maja. Pierwsze - "Wybory prezydenckie" - przeprowadzono w okresie 12-13 maja metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI - 91,2 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI - 8,8 proc.) na próbie 1001 dorosłych mieszkańców Polski.
Drugie badanie - "Aktualne problemy i wydarzenia" - przeprowadzono w dniach 5-14 maja w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski wylosowanej z rejestru PESEL liczącej 1080 osób.
Łączna wielkość próby wyniosła 2081 respondentów.
Kolejny sondaż prezydencki. Mniejsza przewaga Trzaskowskiego nad Nawrockim
Z kolei z badania pracowni Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24, wynika że na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego zagłosowałoby 29 proc respondentów (spadek o 2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem).
Chęć oddania głosu na popieranego przez PiS kandydata Karola Nawrockiego zadeklarowało 25 proc. ankietowanych (bez zmian). Na trzecim miejscu - z 12-procentowym poparciem - znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen (spadek o 2 pkt proc.).
Tyle samo ankietowanych - po 7 proc. - zadeklarowało chęć zagłosowania kandydata Trzeciej Drogi Szymona Hołowni oraz na kandydata partii Razem Adriana Zandberga; w obu przypadkach oznacza to wzrost o 2 pkt proc. w stosunku do wcześniejszego badania. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat uzyskałaby natomiast 6 proc. głosów (bez zmian).
Na europosła Grzegorza Brauna zagłosowałoby 4 proc. badanych (bez zmian); dziennikarza Krzysztofa Stanowskiego poparłoby 2 proc. osób (wzrost o 1 punkt proc.), czyli tyle samo co b. posłankę SLD Joannę Senyszyn (bez zmian). 2 proc. głosów uzyskałby również poseł Wolnych Republikanów Marek Jakubiak (spadek o 1 pkt proc.), ekonomista Artur Bartoszewicz zdobyłby 1 proc. poparcia (bez zmian). Na Macieja Maciaka i Marka Wocha zagłosowałoby 0 proc. osób (bez zmian).
Badani pytani byli także o to, kogo poparliby w drugiej turze wyborów, wybierając między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nawrockim. 48 proc. respondentów zadeklarowało oddanie głosu na kandydata KO (spadek o 2 pkt proc.), a 45 proc. - na popieranego przez PiS kandydata (wzrost o 4 punkty proc.). 5 proc. badanych wybrało odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć/jeszcze nie zdecydowałem". Z kolei 2 proc. osób odmówiło odpowiedzi.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-15 maja przez Opinia24 za pomocą wywiadów telefonicznych CATI, na reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat.