Jakim długopisem wypełnić kartę do głosowania w wyborach? Praktyczne porady
II tura wyborów prezydenckich w Polsce wchodzi w ostatni etap. Wraz z nią pojawiają się też pytania natury praktycznej, które – choć mogą wydawać się błahe – bywają źródłem realnych wątpliwości. Jedno z nich brzmi: czy można głosować z własnym długopisem? A jeśli tak – czy jego kolor lub rodzaj ma znaczenie?

Spis treści:
Własny długopis na wyborach 2025 - czy to dozwolone?
Tak. Każdy wyborca ma prawo zabrać ze sobą do lokalu wyborczego własny długopis. Obwodowe komisje wyborcze zapewniają długopisy na miejscu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z własnego narzędzia do głosowania.
Państwowa Komisja Wyborcza nie wprowadza w tym zakresie żadnych ograniczeń - o ile tylko karta do głosowania zostanie wypełniona w sposób zgodny z zasadami określonymi w Kodeksie wyborczym.
Wybory prezydenckie 2025. Jakim długopisem można głosować?
Z punktu widzenia przepisów, najważniejszy jest czytelny znak "x" w kratce obok nazwiska wybranego kandydata. Nie ma obowiązku korzystania z długopisu o konkretnym kolorze. Dopuszczalne są wszystkie kolory tuszu - pod warunkiem, że znak "x" jest wyraźny i nie budzi wątpliwości co do intencji wyborcy.
W praktyce jednak zaleca się korzystanie z tuszu niebieskiego lub czarnego - to kolory najłatwiejsze do odczytania i najmniej problematyczne podczas ewentualnego przeliczania głosów, w tym także w systemach elektronicznych.
Wybory 2025. Tego unikaj, bo głos może być nieważny
Choć przepisy nie precyzują typu ani barwy pisma, to istnieją jednak takie sytuacje, w których głos może być uznany za nieważny. Ryzykowne albo wręcz niedozwolone są:
- długopisy ścieralne - ich tusz reaguje na ciepło i może zniknąć pod wpływem wysokiej temperatury. Może to nastąpić np. podczas przechowywania urny w nasłonecznionym pomieszczeniu,
- ołówki - niedozwolone. Wybór ten może sugerować tymczasowość głosu, a ponadto ołówki są łatwe do zmazania i nie powinny być stosowane podczas głosowania.
- pióra z atramentem wodnym - w przypadku wilgoci lub nieostrożnego obchodzenia się z kartą, tusz może się rozmazać. To z kolei może budzić wątpliwości interpretacyjne i wpłynąć na ważność głosu.
- znaki inne niż "x" - jedyną dozwoloną formą zaznaczenia wyboru jest znak "x", rozumiany jako dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Jakiekolwiek inne symbole (np. "✓", "+", podpisy, rysunki) mogą skutkować unieważnieniem głosu.
Kiedy jeszcze głos może zostać uznany za nieważny?
Oprócz sytuacji, w których karta do głosowania została uszkodzona, zniszczona lub została wrzucona do urny niezaznaczona, do unieważnienia głosu dochodzi również, gdy:
- zaznaczono więcej niż jedną kratkę,
- znak "x" został wykonany w sposób nieczytelny.
W kontekście używanego długopisu - najważniejsze jest to, by znak był trwały i jednoznaczny.
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski kontra Karol Nawrocki
Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia. Konieczne jest zatem ponowne głosowanie 1 czerwca.
W drugiej rundzie walki o fotel prezydencki zmierzą się Rafał Trzaskowski (kandydat KO) i Karol Nawrocki (kandydat wspierany przez PiS).
Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do 21:00.
Najnowsze informacje o wynikach i przebiegu głosowania publikujemy w naszym raporcie specjalnym - Wybory prezydenckie 2025.
Programy wyborcze kandydatów: propozycje Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego.